Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oświadczył, że IPN jest gotów przeprowadzić ekshumacje w Jedwabnem. Zaznaczył jednak, że w tej sprawie jest zasadnicze „ale”.

W rozmowie na antenie Telewizji Republika prezes IPN, dr Jarosław Szarek był pytany m.in., czy Instytut „rozważa powrót do badań terenowych w Jedwabnem i innych tego typu miejscach, żeby zmierzyć się z takim wyzwaniem, które być może w sposób fundamentalny zmieniłoby naszą wiedzę, ale też optykę dotyczącą relacji polsko-żydowskich”. Szef IPN odpowiedział, że jego Instytut jest do tego gotowy, ale decyzja w tej sprawie nie należy do niego.

– To jest decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości – powiedział dr Szarek. – Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy przeprowadzić taką ekshumację, ale decyzja nie należy do nas.

Przeczytaj: Ziemkiewicz: Dokończyć proces ekshumacji w Jedwabnem

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef IPN przypomniał, że „ta sprawa była podjęta wiele lat temu”.

– Myślę, że można kontynuować badania historyczne w archiwach niemieckich. W historii nie ma tematów takich, które są raz na zawsze zamknięte, zakończone. To powoduje, że ta nauka jest tak pasjonująca, bo zawsze można gdzieś jakieś nowe dokumenty znaleźć – ocenił dr Szarek.

Dotychczasowe śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej wykazały, że pogromu w Jedwabnem w 1941 roku dokonała z inspiracji Niemców grupa około 40 Polaków, mieszkańców Jedwabnego i okolic, a ich „rola była tam decydująca”. Ekshumacja w Jedwabnem miała miejsce na przełomie maja i czerwca 2001 roku. Decyzję o jej przerwaniu, po niepełnym nieprzeprowadzaniu prac, podjął ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. Domagała się tego strona żydowska, twierdząc, że prace badawcze godzą w tradycje religijne Żydów.

Przypomnijmy, że w kwietniu ub. roku wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił, że ekshumacja w Jedwabnem, gdzie w 1941 roku doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona . Jego zdaniem przerwanie prac spowodowało, że zbrodnia ta nie została wyjaśniona.

IPN umorzył śledztwo w  sprawie Jedwabnego w 2003 roku. Z podsumowania wynika, że zbrodni na Żydach w Jedwabnem dokonali Polacy, działający z niemieckiej inspiracji. Powodem umorzenia było niewykrycie sprawców – innych niż ci, których za tę zbrodnię skazano po wojnie. Postępowanie może zostać wznowione pod warunkiem, że pojawiłaby się uzasadniająca taką decyzję nowa okoliczność.

DoRzeczy.pl / TV Republika / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Widzicie panowie sztame żydowsko – banderowską w pełnej krasie . Koszerne władze w Kijowie dogadały się z koszerną władza w TelAwivie co do obalenia rygorystycznej ustawy IPN z początku roku 2018. Jak jeden mąz potepiły polska ustawe. Ale sprawa nacisków zaczela sie juz za rządów Lecha Kaczyskiego ,który pózniej juz jako prezydent jeżdził na zmiane z Bolkiem do Knessetu i namawiał do robienia interesow w Polsce bo to najlepsze miejsce na „szybką kase’. Przypomne kto finansował Majdan – Soros i rząd USA po 200$ na głowe dziennie dla kazdego skaptowanego ochotnika. Tu nie chodziło o zmiane prezydenta jako takiego tylko to była walka w rodzinie o wpływy na Ukrainie, jej zasoby i ziemie. W koncu Putin to półzyd po rosyjsku jewriej z matki zydówki i ojca Rosjanina.
  W Izraelu mieszka kilka milionów rosyjskojezycznych zydów przerzuconych od 1990 w operacji MOST via Warszawa i z nimi musza sie liczyc politycy izraelscy. W obecnej sytuacji
  planują stworzyc kraj zwany miedzymorzem , Judeopolonią z obecnej Polski i Ukrainy.
  Dlatego zaczęli rozpad Ukrainy i sprowadzanie żydów do tych krajów w ilościach mogących zdestabilizowac sytuacje narodowosciową . Ukraincy i Polacy maja emigrowac zostawiając wolne miejsce żydom z Izraela . Bedziemy narodem trzeciej kategorii po zydach i sprzedajnych pozytecznych idiotach z rządu i administracji państwowej.

 2. UPAdlina
  UPAdlina :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne pochwalanie przestępstwa i publiczne nawoływanie do zbrodni. Przepraszam również Rzecznika Praw Obywatelskich, pana doktora Adama Bodnara, za jego publiczne znieważenie w Internecie. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.