Pod koniec lutego br. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce wyniosła 921 tysięcy i była o 1,2 tys. niższa niż pod koniec stycznia. Stopa bezrobocia pozostała jednak na poziomie 5,5 proc. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej podało w czwartek najnowsze wstępne dane odnośnie bezrobocia.

Jak zauważyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, po sezonowym wzroście bezrobocia w styczniu liczba bezrobotnych zaczęła spadać już w lutym. Taka sytuacja miała miejsce w trzech poprzednich latach.

Zdaniem resortu zmniejszenie liczby bezrobotnych już w lutym było możliwe dzięki łagodnemu przebiegowi zimy. Umożliwia to wcześniejsze rozpoczęcie prac w budownictwie.

Pomimo niewielkiego spadku liczby bezrobotnych pod koniec miesiąca ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że stopa bezrobocia w lutym br. nie zmieniła się w stosunku do stycznia tego roku i wyniosła 5,5 proc. Ministerstwo ogłaszając “koniec wzrostów” bezrobocia, oceniło, że był to dobry miesiąc na rynku pracy.

Najniższe bezrobocie było w województwie wielkopolskim – 3,1 proc. To ponad 3 razy mniej niż w najgorszym pod tym względem województwie warmińsko-mazurskim (9,6 proc.)

Przypomnijmy, że od listopada 2019 roku stopa bezrobocia rosła przez trzy miesiące z rzędu. Ostatnia taka seria zdarzyła się w 2013 roku.

Mimo sezonowych fluktuacji bezrobocie w Polsce pozostaje wciąż na niskim poziomie. Według danych Eurostatu obliczanych według innej metodologii, o których pisaliśmy wczoraj, w styczniu br. bezrobocie w naszym kraju wynosiło 2,9 proc. Jest to drugi najlepszy wynik spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Lepszy wynik uzyskały tylko Czechy.

Kresy.pl / gov.pl / polskieradio24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply