Premierzy Polski i Litwy ustalili, że ministrowie rolnictwa obu krajów spotkają się w celu omówienia kontrowersji związanych z handlem wieprzowiną pochodzącą z tzw. czerwonych stref ASF. Do spotkania ma dojść w najbliższym czasie – dowiedziało się we wtorek Radio Maryja.

Jak pisaliśmy, że w połowie grudnia ub. roku minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wstrzymaniu importu świń i wieprzowiny z obszarów objętych ograniczeniami, z tzw. stref czerwonych ASF, czyli m.in. z Litwy. Stało się to pod wpływem protestu rolników z AGROunii na autostradzie A2. Przeciw tej decyzji zaprotestowały władze Litwy, które uważają, że jest ona niezgodna z unijnym prawem. Minister rolnictwa Litwy oraz premier tego kraju grozili Polsce działaniami odwetowymi, jeśli zakaz nie zostanie zniesiony.

We wtorek Radio Maryja podało, że premier Litwy poinformował, że Litwa i Polska zorganizują negocjacje w sprawie handlu wieprzowiną. Rozmowy mają odbyć się na szczeblu ministrów rolnictwa, którym w razie potrzeby mają towarzyszyć szefowie urzędów odpowiedzialnych za tę dziedzinę. Decyzja została podjęta podczas rozmowy premierów Skvernelisa i Morawieckiego.

Według Radia Maryja ministrowie obu krajów spotkają się w tym tygodniu na targach poświęconych rolnictwu, ogrodnictwu i gospodarce żywnościowej w Berlinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, według przepisów unijnych dane państwo może importować trzodę chlewną i tuszę z obszarów zagrożenia drugiego stopnia ASF po uzgodnieniu tego z odpowiednimi służbami weterynaryjnymi oraz dostarczając niezbędne dokumenty, wskazujące, że mięso jest dobrej jakości. Darius Remeika, szef Państwowej Służby Żywności i Weterynarii mówił, że według uzgodnień z listopada 2018 roku Litwa mogła eksportować wieprzowinę. Miesiąc później litewska Państwowa Służba Żywności i Weterynarii „otrzymała od polskich kolegów mejla z informacją, że „ze względów proceduralnych handel jest zatrzymany””. Porozumienie z listopada miało obowiązywać przez pół roku. Strona litewska uważa, że Polska je złamała.

Kresy.pl / Radio Maryja
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz