W dwóch sondażach, których wyniki opublikowano w piątek, Prawo i Sprawiedliwość nieznacznie wyprzedziło Koalicję Europejską; na trzecim miejscu znalazła się Wiosna Roberta Biedronia. Ponad progiem wyborczym znalazły się także Konfederacja i Kukiz’15, które uzyskały w obu sondażach identyczne poparcie.

W sondażu pracowni Estymator dla portalu Dorzeczy.pl ugrupowanie rządzące (występujące jako Zjednoczona Prawica) uzyskało 39,2 proc. poparcia. Niespełna 1 pkt. proc. mniej (38,3 proc.) dostała Koalicja Europejska. Trzecia w sondażu Wiosna może liczyć na 7,9 proc. głosów. Na dalszych miejscach znalazły się z identycznym poparciem 5,7 proc. Konfederacja i Kukiz’15. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Lewica Razem, na którą wskazało 2,6 proc. ankietowanych. Inne ugrupowania wybrało jedynie 0,6 proc. respondentów. W porównaniu z poprzednim badaniem Estymatora zmiany poparcia dla większości ugrupowań politycznych były nieznaczne – Zjednoczona Prawica straciła 1,1 pkt. proc., a KE 0,2 pkt. proc. Zyskały Wiosna (+0,3 pkt. proc.), Konfederacja (+1 pkt. proc) i Kukiz’15 (+0,6 pkt. proc.).

Identyczną kolejność pod względem poziomu poparcia ugrupowania polityczne zajęły w sondażu IBRiS dla Onetu. Na PiS wskazało 38 proc. ankietowanych, a na KE 35 proc. Na Wiosnę chciało głosować 6 proc. uczestników sondażu, a na Konfederację i Kukiz’15 po 5 proc. Ostatnia Lewica Razem dostała w sondażu 2,1 proc. 6 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo odda swój głos.

Po przeliczeniu na mandaty skali poparcia w sondażu Estymatora, PiS otrzymałby 21 mandaty w Parlamencie Europejskim, KE 20, Wiosna 4 a Konfederacja i Kukiz’15 – po 3.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory do PE: Konfederacja walczy z Wiosną o 3. miejsce [SONDAŻ]

Kresy.pl / Onet / Dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz