W ukraińskim mieście odsłonięto pomnik kata Polaków [+FOTO/+VIDEO]

W czwartek Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsku) na Ukrainie uroczyście odsłonięto pomnik Romana Szuchewycza – głównodowodzącego UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach. Uroczystość odbyła się z okazji banderowskiego Dnia Bohaterów.

Jak podają lokalne portale, pomnik Szuchewycza postawiono w pobliżu gimnazjum nr 2. W uroczystości jego odsłonięcia wzięli udział m.in. wywodzący się z nacjonalistycznej partii Swoboda mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw, szef Swobody Ołeh Tiahnybok, weterani UPA, przedstawiciele duchowieństwa i uczniowie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Po odsłonięciu pomnik został poświęcony przez duchownych, którzy odprawili także krótkie nabożeństwo. Następnie mowy do zebranych wygłosili Ołeh Tiahnybok oraz Rusłan Marcinkiw. W przemówieniach obu polityków Swobody znalazły się odniesienia do obecnej sytuacji politycznej na Ukrainie. „Obecna władza, która przy takiej euforii objęła najwyższe miejsca, w ogóle nie chce mówić o narodowej pamięci. Na inauguracji obecnego prezydenta było słychać, że to go nie interesuje” – mówił Tiahnybok. „Chcę, byśmy pamiętali, że nigdy nie pozwolimy obrażać naszych bohaterów. Chcę, by oni pamiętali, że w narodzie ukraińskim nigdy nie dojdzie do tego, że jakieś przybłędy [oryg: zajdy – red.], jacyś ludzie, nawet jeśli zasiądą u władzy, nie zdołają przepisać naszej ukraińskiej historii” – grzmiał szef Swobody. „Jesteśmy ukraińskimi nacjonalistami, ukraińskimi patriotami” – deklarował mer Iwanofrankiwska. „Widzieliśmy, że w ubiegłym tygodniu odbyła się w sądzie próba skasowania ustawy o dekomunizacji. Widzieliśmy próbę skasowania ustawy o lustracji” – wymieniał Marcinkiw wspominając o zamiarach „rewanżu” ze strony prorosyjskich polityków. Według niego odsłonięcie pomnika Romana Szuchewycza to znak dla całej Ukrainy, że „Iwanfrakiwsk, zachodnia Ukraina, cała Ukraina” to „nacjonalistyczne, patriotyczne i chrześcijańskie państwo”.

Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie odznaczeń. „Jestem wdzięczny wszystkim obecnym na odsłonięciu. Szczególnie bohaterom obecnej wojny z Moskowią. Kontynuują oni godnie sprawę Szuchewycza, za co otrzymali odznaczenia +Za Honor i Zwycięstwo+” – mówił mer Marcinkiw.

Z publikacji lokalnych mediów wynika, że wzniesienie pomnika jest inicjatywą władz miasta. Według portalu Trymaj Kurs autorami monumentu są Ihor Semak i Jewhen Szatyrko. Odlanie pomnika z brązu kosztowało 550 tys. hrywien. To już drugi pomnik Szuchewycza wykonany przez Semaka. Pierwszy, który wyszedł spod jego ręki, stoi w Kałuszu. Z wyliczeń portalu Trymaj Kurs wynika, że pomnik w Iwanofrankiwsku jest piątym monumentem poświęconym Szuchewyczowi w całym obwodzie iwanofrankiwskim.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był żołnierzem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

CZYTAJ TAKŻE: Gubernator Lwowa zaprasza na banderowskie święto [+VIDEO]

Kresy.pl / galka.if.ua / kurs.if.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz