Szef państwowej administracji obwodu lwowskiego, najwyższy przedstawiciel prezydenta Ukrainy w tym regionie Ołeh Syniutka zaprosił Ukraińców na obchody Dnia Bohaterów – nieoficjalnego święta ustanowionego przez banderowców w 1941 roku.

Suniutka, którego funkcja nosi na Ukrainie potoczne miano „gubernatora”, zamieścił zaproszenie na uroczystości Dnia Bohaterów na Facebooku. Wynika z niego, że obchody banderowskiego święta rozpoczną się w niedzielę 26. maja o godzinie 12. przy pomniku Stepana Bandery we Lwowie. Następnie uczestnicy zgromadzenia przemaszerują ulicami Lwowa pod pomnik Tarasa Szewczenki, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości i zakończenie obchodów.

„Przez dziesięciolecia walczyliśmy o niezależność naszego państwa. Wróg zawsze próbował i teraz również próbuje zamachnąć się naszą wolność. Ale nasza armia, kozackie wojska, Ukraińska Armia Halicka, Strzelcy Siczowi, Ukraińska Powstańcza Armia, Siły Zbrojne Ukrainy oraz oddziały ochotnicze zawsze demonstrowały, demonstrują i będą demonstrować naszą wojskową moc. 26. maja tradycyjnie obchodzimy święto naszych bohaterów. Zapraszam wszystkich mieszkańców Lwowszczyzny do wzięcia udziału w tradycyjnym marszu. Zbierzemy się wszyscy razem i pokażemy wrogowi naszą siłę, naszą moc, nasze natchnienie. To droga do naszego przyszłego zwycięstwa” – powiedział Syniutka w nagraniu zamieszczonym we wtorek na Facebooku.

Jak pisaliśmy, Dzień Bohaterów został ustanowiony w 1941 roku przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. Tego dnia w 1938 roku przez radzieckiego agenta został zabity dowódca OUN Jewhen Konowalec. Dzień Bohaterów nie jest oficjalnym świętem na Ukrainie, jednak jest obchodzony lokalnie, szczególnie w dawnej Galicji Wschodniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Ołeh Syniutka w lipcu 2017 roku wziął udział w pochówku szczątków ukraińskich żołnierzy z SS Galizien na cmentarzu wojskowym w pobliżu wsi Czerwone k. Złoczowa. W swoim przemówieniu gloryfikował członków tej zbrodniczej formacji. W ubiegłym roku z okazji 75. rocznicy powstania SS Galizien podległa Syniutce administracja zorganizowała dla młodzieży konkurs rysunków pt. „Ukraińscy ochotnicy w szeregach dywizji Galicja 1943-1945” oraz specjalną wystawę poświęconą tej rocznicy. W lutym br.  lwowski gubernator wziął udział w obchodach rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie mówił o braku odpowiedzialności narodu ukraińskiego za tę masakrę.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz