Ponad 500 niemieckich policjantów, w tym z jednostek specjalnych, bierze od rana udział w obławach na kilkudziesięciu członków irackiego gangu motocyklowego “Al-Salam-313”.

Jak podają Deutsche Welle i agencja dpa, przeszukania odbyły się w 11 niemieckich miastach w Nadrenii Północnej-Westfalii, m.in. w Kolonii, Dortmundzie, Essen, Hünxe i Siegburg. Policja weszła w sumie do mieszkań 34 podejrzanych. Jak podano, członkowie gangu są podejrzani o przemyt ludzi, nielegalny handel bronią, narkotykami i fałszywymi dokumentami tożsamości, a także o wspieranie bojowników w Iraku i czerpanie korzyści z ich działalności. Według PAP powołującej się na dziennik Bild gang jest powiązany z wpływowym duchownym Muktadą as-Sadrem.

Akcja przeciwko gangowi rozpoczęła się w środę o godzinie 5. rano i miała zakończyć się w godzinach popołudniowych. Bierze w niej udział ponad 500 funkcjonariuszy, w tym jednostki specjalne. Dotychczas poinformowano o aresztowaniu jednej osoby. Szef MSW landu Nadrenia Północna-Westfalia Herbert Reul powiedział dziennikarzom, że decyzje o ewentualnych kolejnych aresztowaniach zostaną podjęte na podstawie dowodów zebranych w trakcie przeszukań.

Według Deutsche Welle powołującej się na Bild, “Al-Salam-313” to szyicki gang złożony z Irakijczyków nazywający siebie “Wojownikami Mahometa”. Liczba występująca w nazwie grupy ma mieć konotacje religijne – chodzi o 313 towarzyszy imama Muhammada al-Mahdiego, którzy mają wraz z nim powrócić na ziemię. Z kolei agencja PAP pisze o 313 żołnierzach, którzy walczyli w 624 roku o boku Mahometa w bitwie pod Badrem.

Niektóre media używają wobec “Al-Salam-313” określenia “gang motocyklowy”.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: nalot policji na meczet. Wzywano w nim do dżihadu [+VIDEO]

Kresy.pl / Deutsche Welle / The Local/dpa / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply