PGNiG ponownie zakupiło w USA gaz dla Ukrainy

Druga dostawa amerykańskiego gazu dla Ukrainy przybędzie do Świnoujścia pod koniec lutego.

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowała we wtorek, że zakupiła ładunek skroplonego gazu LNG z USA, który po regazyfikacji zostanie dostarczony gazociągami do granicy polsko-ukraińskiej. Odbiorcą gazu po stronie ukraińskiej będzie ERU Europe. To druga tego typu dostawa zrealizowana przez obie spółki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zamówiony przez PGNiG statek z amerykańskim LNG przypłynie do terminalu w Świnoujściu pod koniec lutego bieżącego roku. Po regazyfikacji paliwo zostanie wprowadzone do polskiego systemu przesyłowego. Do końca marca 2022 roku ERU Europe odbierze zakupiony gaz na połączeniu międzysystemowym Polski i Ukrainy – czytamy w komunikacie.

PGNiG przypomniało, że to druga dostawa amerykańskiego LNG na Ukrainę realizowana przez tę spółkę oraz ERU. Pierwsza miała miejsce w listopadzie 2019 roku. ERU odebrało gaz poprzez połączenie w Hermanowicach.

ERU jest strategicznym partnerem handlowym PGNiG na ukraińskim rynku. Obie firmy współpracują ze sobą od kilku lat. W sierpniu 2016 roku ERU odebrało pierwszą dostawę gazu sprzedaną przez PGNiG na rynek ukraiński. W przeszłości obie firmy wspólnie dostarczały gaz ziemny również na potrzeby ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów gazu. W październiku 2021 roku Grupa Kapitałowa PGNiG we współpracy z ERU zrealizowała pierwszą w historii dostawę nierosyjskiego gazu dla Mołdawii. Transakcja została zawarta w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom.

Obie firmy od sierpnia ub. roku prowadzą na Ukrainie także działalność poszukiwawczo-wydobywczą w ramach spółki Karpatgazvydobuvannya. Posiada ona koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w zachodniej części obwodu lwowskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainie nie wystarczy gazu na ten sezon grzewczy? Media i komentatorzy ostrzegają

Kresy.pl / pgnig.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz