Odwiedzała batalion OUN, została nowym wicemarszałkiem Sejmu

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska została w środę wybrana nowym wicemarszałkiem Sejmu. Zastąpi na tym stanowisku Beatę Mazurek, która przechodzi do Europarlamentu. – podała Polska Agencja Prasowa.

Kandydaturę Gosiewskiej poparło 246 posłów, 121 było przeciw a wstrzymało się  od głosu 38. Wcześniej wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS przedstawiał polskim parlamentarzystom osobę Gosiewskiej i uzasadniał, dlaczego powinna zostać wybrana na wicemarszałka. Według niego posiada ona “bogate doświadczenie zawodowe i parlamentarne oraz wybitne zdolności organizacyjne”, które predysponują ją na to stanowisko.

Legitymująca się wykształceniem ogólnym średnim Małgorzata Gosiewska zasiadała już w Sejmie V i VII kadencji. W Sejmie VIII kadencji jest wiceszefową komisji spraw zagranicznych i komisji łączności z Polakami za granicą. Ryszard Terlecki przypominał, że Gosiewska zdobyła wcześniej doświadczenie jako pracownik Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność”, była też radną gminy Bielany w Warszawie, radną sejmiku mazowieckiego oraz wiceburmistrzem Ursusa. Wskazał też na jej udział w założeniu Porozumienia Centrum, doradzanie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w zakresie polityki wschodniej oraz zaangażowanie w pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych w Gruzji i Palestynie. Przypomniał o jej zaangażowaniu w kijowski Majdan, wielokrotnej obecności na linii frontu w Donbasie i sporządzeniu przez Gosiewską „Raportu o rosyjskich zbrodniach wojennych na wschodniej Ukrainie”, który został wysłany do Trybunału w Hadze. Zdaniem Terleckiego Gosiewska broni polskiej racji stanu i prawdy historycznej.

PRZECZYTAJ: SE: poseł Małgorzata Gosiewska (PiS) urządziła awanturę na ukraińskim lotnisku

Przypomnijmy, że na przełomie 2014/2015 roku Gosiewska wizytowała walczący wówczas w Donbasie ochotniczy batalion OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów). Jego członkowie, według relacji Monika Andruszewskiej, dziennikarki z Forum Żydów Polskich dla Radia Wnet (obecnie korespondentka PAP na Ukrainie), byli „pod ogromnym wrażeniem wizyty” posłanki PiS. W sierpniu 2016 roku w jednym z wywiadów Gosiewska twierdziła, że powinniśmy wykazać pewne zrozumienie dla kultu UPA na Ukrainie, a Polska powinna „obniżyć poprzeczkę” względem Ukrainy w kwestii gloryfikacji OUN-UPA.

Posłanka PiS w 2014 roku odwiedziła wówczas wzbudzający liczne kontrowersje batalion „Ajdar”, którego członków oskarżano o liczne nadużycia, przestępstwa, a także zbrodnie, jakich mieli dopuszczać się w Donbasie. Pisały o tym szeroko ukraińskie media. Poważne zastrzeżenia względem działalności „Ajdarowców”, bardzo popularnych u części proukraińskich środowisk w Polsce, wysuwała także organizacja Amnesty International.

Przeczytaj także: Ks. Isakowicz-Zaleski pyta: komu kibicuje posłanka Gosiewska w meczu Polska-Ukraina?

Do czasu, gdy szef rady Fundacji Otwarty Dialog (prywatnie mąż Ludmiły Kozłowskiej) Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu., Małgorzata Gosiewska oceniała pozytywnie pewne aspekty działalności tej Fundacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Jak Dobra Zmiana hodowała na własnej piersi Otwarty Dialog [RAPORT]

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów powstała w roku 1929 w Wiedniu. Zajmowała się działalnością terrorystyczną na terytorium Państwa Polskiego. Zbrojne ramię OUN-B (Bandery) – Ukraińska Powstańcza Armia – odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w czasie drugiej wojny światowej.

Kresy.pl / PAP / sejm.gov.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply