Na Polach Grunwaldzkich pojawił się obelisk upamiętniający Litwinów [+FOTO]

W piątek na Polach Grunwaldzkich zaprezentowano 14-tonowy głaz przywieziony dzień wcześniej z Litwy. Jest to pomnik upamiętniający udział wojsk litewskich w Bitwie pod Grunwaldem, który zostanie odsłonięty 15 lipca br. w 610. rocznicę bitwy.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na 14-tonowym obelisku wykuto herb Litwy oraz napis w językach litewskim i polskim: “Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”. Treść napisu uzgodniono ze stroną polską. Postawienie pomnika jest inicjatywą strony litewskiej.

Pomnik przywieziono pod Grunwald w czwartek pojazdem litewskiej armii. Ustawiono go w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego przy głównej alei na Wzgórzu Pomnikowym.

W dzisiejszej prezentacji pomnika na Polach Grunwaldzkich uczestniczył ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas. Pomnik nazwał darem narodu litewskiego dla Polaków i podkreślał, że jego postawienie jest inicjatywą społeczną. Jak pisze PAP, pomysł postawienia pomnika wysunęły m.in. Związek Litewskiej Szlachty i Klub Oficerów w Wilnie a sfinansowano go z publicznej zbiórki.

Zdaniem ambasadora Bitwa pod Grunwaldem jest symbolem wspólnej historii, która łączy narody polski i litewski. Mówił o znaczeniu bitwy dla Litwinów zarówno w czasach sowieckich, jak i obecnie. “Bitwa Grunwaldzka była jednym z momentów, które pomagały narodowi litewskiemu przeżyć lata okupacji i widzieć światło w końcu tunelu, że mamy coś, z czego możemy być dumni” – powiedział Borisovas Polskiej Agencji Prasowej.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się 15 lipca br. w 610. rocznicę bitwy. Rocznicowe uroczystości będą w tym roku skromniejsze z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Jak pisaliśmy, nie odbędą się Dni Grunwaldu oraz inscenizacja, która co roku przyciąga dziesiątki tysięcy widzów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Książę Witold przyprowadził pod Grunwald 40 swoich chorągwi. Oprócz litewskich były to oddziały ruskie, żmudzkie, tatarskie i nowogrodzkie. Atakując z prawej flanki wojsk polsko-litewskich jako pierwsze uderzyły one na Krzyżaków. W trakcie bitwy doszło do odwrotu Litwinów, który Długosz uznaje za ucieczkę. Jednak jak twierdzi dr Drej, współcześnie uważa się, iż mógł być to pozorowany odwrót. Krzyżacy rzucili się w pogoń za uciekającymi Litwinami, do doprowadziło do rozproszenia ich szyków.

Kresy.pl / dzieje.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply