Media: Andrzej Duda skłania się do zawetowania „Piątki dla zwierząt”

Prezydent Andrzej Duda domaga się zmian w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W przeciwnym razie tzw. „Piątka dla zwierząt” zostanie zawetowana – nieoficjalnie dowiedziało się radio RMF FM.

Według ustaleń dziennikarzy RMF FM Andrzej Duda miał postawić ultimatum: jeśli w toku prac legislacyjnych projekt „Piątki dla zwierząt” nie zostanie zmieniony, ustawa zostanie przez niego zawetowana.

Prezydent ma oczekiwać kilku zmian w ustawie. Przede wszystkim chce wydłużenia vacatio legis, które decyzją Sejmu w przypadku m.in. zakazu hodowli zwierząt futerkowych wynosi obecnie 1 rok. Druga sprawa, której według RMF FM domaga się Andrzej Duda, to usunięcie z ustawy ograniczeń uboju rytualnego. Prezydent ma także zastrzeżenia do przepisów, które przyznają organizacjom ochrony zwierząt uprawnienia do wejścia na prywatne posesje w asyście policji w celu odebrania zwierzęcia.

W niedzielę podczas Dożynek Prezydenckich przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda mówił, że podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będzie miał na względzie „kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników”. Duda zaznaczał, że dobrostan zwierząt jest dla niego bardzo ważny, ale „na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość jego życia, jego i jego rodziny”.

Również w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz wyraził opinię, że vacatio legis „Piątki dla zwierząt” jest za krótkie. Zaznaczał przy tym, że nie wie, czy taka jest „szczegółowa opinia prezydenta”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowela autorstwa PiS, która została uchwalona w piątek, wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra oraz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych. Ogranicza także ubój rytualny jedynie do potrzeb lokalnych związków religijnych, zwiększa też kompetencje organizacji pozarządowych. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 356 posłów, czyli więcej niż większość wymagana do odrzucenia ewentualnego weta prezydenta.

Projekt obecnie znajduje się w Senacie. Marszałek tej izby Tomasz Grodzki zapowiedział konsultacje społeczne w sprawie ustawy. Jego zdaniem nowelizacja „z pewnością wymaga poprawek”.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz