“Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników” – oświadczył w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

W niedzielę, podczas Dożynek Prezydenckich przed Pałacem Prezydenckim, Andrzej Duda wyraził opinię, że obecny czas jest trudny dla polskiego rolnictwa, m.in. przez to, co dzieje się w polityce – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). “Trwa dyskusja na temat ustawy o ochronie zwierząt. Chcę podkreślić, trwa dyskusja, albowiem prace legislacyjne, parlamentarne nad tą ustawą jeszcze się nie zakończyły” – powiedział Andrzej Duda. “Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników” – zadeklarował prezydent.

“Ale chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny były paść z ust nikogo w Polsce, zwłaszcza takich, którzy na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją go, a bardzo często nigdy nie widzieli w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt” – dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że dla prawdziwego rolnika, posiadającego gospodarstwo, prowadzącego hodowlę zwierząt jest to “kwestia racji jego bytu, aby te zwierzęta były dobrze traktowane i żyły w jak najlepszych warunkach”. “W takich, aby przyniosły mu w efekcie jak najlepszy dochód, bo przecież po to rolnik je hoduje. To jest racja jego bytu i jego rodziny” – zaznaczył.

Wyraził opinię, że wszyscy, którzy znają specyfikę pracy rolnika oraz wieś wiedzą, iż “rolnik nie pójdzie na spoczynek, dopóki jego inwentarz nie będzie opatrzony, nakarmiony, zabezpieczony”. “Przecież rolnik dba o swoją trzodę, o swój inwentarz. To jest fundamentalna kwestia w gospodarstwie” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Andrzej Duda zaznaczył, że dobrostan zwierząt jest dla niego bardzo ważny. “To, aby były traktowane humanitarne, aby żyły w jak najlepszych warunkach. Ale nie można w tym wszystkim zapominać o tym, że na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość jego życia, jego i jego rodziny. O tym także w czasie każdych prac legislacyjnych, parlamentarnych trzeba pamiętać” – powiedział prezydent.

“Obiecuję z tego miejsca polskim rolnikom, spokojnie obserwując prace parlamentarne, proszę o zachowanie spokoju, prace trwają i jeszcze się nie zakończyły. Ustawa w ostatecznej postaci oczywiście przyjdzie do mnie wtedy, kiedy te prace się zakończą, po to, bym podjął decyzję, co do jej dalszych losów. Będę przy tej decyzji miał oczywiście na względzie kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, kwestie dobrostanu zwierząt – te wszystkie, które są ważne, ale będę miał tutaj także na względzie byt i jakość życia polskich rolników. Możecie być państwo tego pewni” – zadeklarował.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowela autorstwa PiS, która została uchwalona w piątek, wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra oraz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych. Ogranicza także ubój rytualny jedynie do potrzeb lokalnych związków religijnych, zwiększa też kompetencje organizacji pozarządowych.

Zobacz także: “Piątka dla zwierząt”: aktywiści organizacji pozarządowych dostana uprawnienia policji

Mimo narzuconej w czasie głosowania dyscypliny, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS – wszyscy posłowie Solidarnej Polski, a także dwóch posłów Porozumienia (15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu).

Przedstawiciele PiS deklarowali po zakończeniu głosowania, że koalicja Zjednoczonej Prawicy została zerwana. Jej dalsze losy mają być omawiane przez kierownictwo PiS w poniedziałek.

Zobacz także: Warszawa: protest hodowców i rolników przeciwko „Piątce dla zwierząt” PiS-u [+VIDEO/+FOTO]

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply