Prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki napisał list otwarty do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, w którym odniósł się do odprawienia przez niego mszy dziękczynnej za prezydenturę Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie.

W liście opublikowanym we wtorek w mediach społecznościowych Winnicki napisał, że doniesienia o odprawieniu w niedzielę przez kard. Nycza mszy dziękczynnej za prezydenturę Gronkiewicz-Waltz przyjął „ze zdumieniem i zgorszeniem”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Poseł zacytował słowa o byłej prezydent Warszawy wypowiedziane przez kard. Nycza podczas homilii. Hierarcha mówił m.in., że „pani prezydent zawsze była zaprzyjaźniona z Panem Bogiem i Kościołem”. Nawoływał do docenienia osiągnięć Gronkiewicz-Waltz i określił ją jako „człowieka, który potrafi już tu na ziemi budować Królestwo Boże”.

Winnicki zwrócił uwagę kard. Nyczowi, że modlitwa i sprawowanie liturgii za każdego człowieka jest czymś dobrym i oczywistym, jednak uznał, że „zważywszy na szereg wydarzeń mających miejsce podczas minionych dwunastu lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz” zasadne byłoby odprawienie mszy przebłagalnej a nie dziękczynnej.

Prezes Ruchu Narodowego wymienił szereg decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz wydarzeń związanych z jej prezydenturą, które uznał za sprzeczne z katolicką moralnością. Napisał, że „za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz instytucje podległe warszawskiemu ratuszowi wystawiały bluźniercze przedstawienia, Golgotę Picnic i Klątwę”, a prezydent miasta nie podjęła w tej sprawie żadnych kroków. Przypomniał, że Gronkiewicz-Waltz stała za postawieniem i odbudowywaniem tęczy na placu Zbawiciela, którą uznał za „symbol zawłaszczania przestrzeni publicznej przez środowiska deprawatorów” oraz „prowokację wymierzoną w Kościół, katolików i chrześcijański ład społeczny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Przecież to właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz zwolniła prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala św. Rodziny za jego konsekwentną postawę w obronie życia poczętego. Zwolniła dyrektora, który uczynił tę placówkę jedną z wizytówek stołecznej troski o kobiety w stanie błogosławionym i ich dzieci. Usunęła prof. Chazana ze stanowiska za jego konsekwentnie chrześcijańską postawę” – napisał Winnicki przypominając, że prof. Chazana bronił wówczas również kard. Nycz.

Parlamentarzysta wyraził także wątpliwość, czy prezydent Warszawy próbowała zapobiec „demoralizowaniu młodzieży w ramach akcji propagandowych środowisk dewiacyjnych” w stołecznych placówkach oświatowych oraz tzw. dzikiej reprywatyzacji. „Czy krzywda tysięcy warszawskich rodzin i złodziejstwo w wielkiej skali domagają się dziękczynienia czy raczej przebłagania?” – pytał.

Jak stwierdził Winnicki, w świetle wymienionych zarzutów wobec byłej prezydent, odprawienie mszy dziękczynnej, szczególnie przez tak wysokiego hierarchę jak kard. Nycz, „stało się powodem zamętu, zwątpienia i zgorszenia wśród bardzo wielu wiernych”, a słowa metropolity warszawskiego brzmią „wyjątkowo szokująco”. Polityk uznał je za „słabo skrywaną pochwałę relatywizmu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wasza Eminencjo, zwracam się z tymi wszystkimi wątpliwościami publicznie, bo i zgorszenie rozlało się szeroko. Żyjąc w świecie szalejącej dyktatury relatywizmu my, katolicy, musimy zachować szczególną czujność i odporność na jego podszepty. Liczę, że niniejszy list pomoże nam wszystkim klarownie i odważnie stawiać czoła wyzwaniom współczesności” – napisał Winnicki do kard. Nycza.

Kresy.pl / Facebook

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz