Jak głosowała Polska?

W niedzielnych wyborach parlamentarnych na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 43,6 proc. wyborców, KO – 27,4 proc., SLD 12,4 proc, PSL – 9,1 proc. a na Konfederację – 6,4 proc. – wynika z badań late poll pracowni IPSOS. Ośrodek ten sprawdził także, jak kształtowało się poparcie dla głównych komitetów w poszczególnych województwach oraz grupach społecznych i wiekowych.

Według podanych w niedzielę wieczorem wyników exit poll PiS wygrało aż w czternastu województwach. Największe poparcie partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała na Podkarpaciu – 62,1 proc. a najniższe w woj. lubuskim – 31,9 proc. PiS może pochwalić się wysokimi wynikami także na Lubelszczyźnie (58,6 proc.), w woj. świętokrzyskim (55,8 proc.), podlaskim (53 proc.) i małopolskim (50,8 proc.). Najmniejszym poparciem partia rządząca cieszy się w Lubuskiem – 31,9 proc.

Koalicja Obywatelska zdołała pokonać PiS jedynie w dwóch województwach – pomorskim i lubuskim. Uzyskała tam odpowiednio 38,7 proc. i 32,9 proc. Natomiast na Podkarpaciu na KO głosowało zaledwie 14,5 proc. wyborców.

Sojusz Lewicy Demokratycznej swój najgorszy wynik uzyskał na Podkarpaciu (5,3 proc.) a najlepszy w województwie dolnośląskim (15,6 proc.). PSL najniższym poparciem cieszy się w woj. łódzkim (5,7 proc.) a najwyższym w warmińsko-mazurskim (12,7 proc.). Najbardziej stabilnym poparciem w całym kraju może pochwalić się Konfederacja. Najwyższy wynik tej partii to 7,4 proc. uzyskane w trzech województwach: warmińsko-mazurskim, małopolskim i zachodniopomorskim. Najniższy odsetek wyborców wybrał Konfederację w woj. opolskim (5,6 proc.).

W przypadku PiS, SLD i PSL głosy rozkładały się mniej więcej równo według płci. Natomiast KO uzyskała większe poparcie wśród kobiet (29,9 proc.) niż wśród mężczyzn (24,7 proc.). Z kolei na Konfederację głosowało zdecydowanie więcej mężczyzn (9 proc.) niż kobiet (4,1 proc.).

Najliczniejszy elektorat Prawa i Sprawiedliwości to osoby z wykształceniem średnim (40,2 proc). Pozostali wyborcy PiS to osoby z wykształceniem wyższym (26,8 proc.), zawodowym (25,3 proc.) i podstawowym (7,7 proc.). To inaczej niż w przypadku pozostałych ugrupowań, których elektoraty są zdominowane przez osoby z wykształceniem wyższym (KO – 52,1 proc., SLD – 50,3 proc., PSL – 39,2, Konfederacja – 43,6 proc.).

Im starsi wyborcy, tym wyższe poparcie dla PiS – taką prawidłowość daje się zauważyć w wynikach opublikowanych przez IPSOS. W grupie wiekowej 18-29 lat partia rządząca uzyskała 26,2 proc., w grupie 30-39 lat – 36,9 proc.. Poparcie dla PiS wśród osób w wieku 40-49 lat to już 40,7 proc. Wśród pięćdziesięciolatków PiS uzyskał 51 proc. a w grupie osób w wieku 60 i więcej lat – rekordowe 55,6 proc. To odwrotnie niż w przypadku Konfederacji, na którą głosowało jedynie 1,1 proc. osób w tym wieku. Partia ta cieszy się najwyższym poparciem wśród najmłodszych (20,2 proc. w grupie wiekowej 18-29 lat).

PiS uzyskał najwięcej głosów wśród rolników (67,4 proc.) oraz emerytów i rencistów (56,8 proc.). KO najliczniej poparła grupa określona jako dyrektorzy, kierownicy i specjaliści (39,7 proc.) oraz właściciele bądź współwłaściciele firm (38,8 proc.). SLD podobnie jak Konfederacja mógł liczyć w wyborach na uczniów i studentów ( 23,4 proc. dla SLD i 17,9 proc. dla Konfederacji). PSL najwyższe poparcie uzyskał wśród rolników (17,1 proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Exit poll: PiS będzie samodzielnie rządzić, Konfederacja wchodzi do Sejmu

Kresy.pl / rmf24.pl / gazeta.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz