Izrael odwoła Annę Azari ze stanowiska ambasadora w Polsce

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, która na początku tego roku bezpardonowo atakowała Polskę, odejdzie ze stanowiska. Zastąpi ją zastępca dyrektora generalnego w izraelskim MSZ Alex Ben-Zvi. – poinformowały we wtorek polskie i izraelskie media.

Według Polskiej Agencji Prasowej Ben-Zvi zastąpi Azari latem przyszłego roku.

Ben-Zvi był już przedstawicielem Izraela w Kostaryce i na Słowacji. Obecnie kieruje działem Eurazji w izraelskim MSZ. Według izraelskich mediów w ostatnim czasie brał udział w rozmowach pomiędzy Rosją a Izraelem dotyczących sytuacji w Syrii. Dyplomata ten zna biegle rosyjski i hiszpański.

O zmianie izraelskiego przedstawiciela w Polsce napisał także ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

„Alexander Ben-Zvi, zastępca dyrektora generalnego w izraelskim MSZ, został mianowany nowym ambasadorem Izraela w Polsce (…) Gratulacje, powodzenia” – napisał na Twitterze Marek Magierowski.

Jak napisał portal Do Rzeczy zmiana Azari na Ben-Zviego może oznaczać, że Izrael dąży do normalizacji stosunków z Polską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w styczniu br. w czasie swojego wystąpienia podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz Azari twierdziła, że ustawę o IPN zakazująca obciążania narodu polskiego odpowiedzialnością za ludobójstwo Żydów w czasie drugiej wojny światowej, w Izraelu „traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni” mimo, że „Izrael też rozumie kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy”. Azari domagała się przy tym „żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji” wtrącając się tym samym w polski proces legislacyjny.

PRZECZYTAJ: Gadowski: izraelska ambasador urządziła hucpę

W kwietniu br. Azari uzależniała stosunki polsko-izraelskie od decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o IPN (ostatecznie Sejm uchylił później kwestionowane przez Izrael przepisy zanim zajął się nimi TK). Wcześniej, w styczniu br. mówiła, że stosunki te pozostaną napięte z powodu braku ustawy reprywatyzacyjnej.

Kresy.pl / PAP / GW / Do Rzeczy

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz