We wtorek Facebook uruchomił program weryfikacji informacji w Polsce. Pomagać mu będzie w tym francuska państwowa agencja informacyjna Agence France Presse (AFP), która posiada certyfikat International Fact-Checking Network. AFP ma oceniać rzetelność i prawdziwość publikowanych treści; weryfikacja newsów ruszy jeszcze w kwietniu. Jeśli informacja zostanie uznana za fałszywą, Facebook ograniczy jej zasięg nawet o 80 proc.

Facebook podał, że walcząc z tzw. fake newsami współpracuje z “niezależnymi weryfikatorami informacji” certyfikowanymi przez “niezależną sieć IFCN (International Fact-Checking Network)”. Największym z takich weryfikatorów jest najstarsza na świecie, francuska państwowa agencja informacyjna AFP, wybrana do weryfikowania newsów w Polsce. W sumie AFP weryfikuje informacje już w 8 językach w 17 krajach na świecie – m.in. w Europie, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie.

Gdy weryfikator informacji oceni treść jako fałszywą, pokazujemy ją niżej w aktualnościach, znacznie zmniejszając jej dystrybucję. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się oszustw i zmniejsza liczbę osób, które je widzą. Zasięg stron i domen, które notorycznie udostępniają fałszywe wiadomości także zostanie zmniejszony. Zostaną one również pozbawione możliwości korzystania z narzędzi reklamowych i monetyzacyjnych na Facebooku. Pomaga to ograniczyć rozpowszechnianie fałszywych wiadomości motywowanych finansowo. Z naszego doświadczenia wynika, że gdy dany materiał zostanie oceniony jako fałszywy, udaje nam się ograniczyć jego zasięg o 80%. – informuje Facebook.

Jak wynika z informacji podawanych przez Facebook, weryfikatorzy sprawdzają newsy na podstawie zgłoszeń użytkowników, chociaż mogą również sami identyfikować posty do weryfikacji. Za fałszywe zostają uznane te newsy, których główne założenia całkowicie lub w większości są nieprawdziwe. Jednak nie tylko takie newsy podlegają restrykcjom Facebooka, ale także te, które łączą informacje rzetelne z nierzetelnymi, ich główne założenia są niekompletne, bądź wprowadzają w błąd, oraz te, w których tylko nagłówek jest nieprawdziwy.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Facebook podejrzewany o nielegalne zbieranie danych

Kresy.pl / Centrum Prasowe PAP / Facebook

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    No to mamy francuski problem.Bo niby dlaczego francuzik ma diagnozować czy materiał jest fałszywy?Przed taką francuzika diagnozą nawet fakty,szczera prawda często niewygodna,niepoprawna przed wyrokiem fake newsów się nie obronią-to bezczelna,antywolnościowa cenzura.