Z powodu zagrożenia koronawirusem zakłady Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach zawieszają produkcję do 27 marca. Przymusowe wolne będzie miało 2,2 tys. pracowników zakładu – podało w poniedziałek RMF FM powołując się na rzeczniczkę FCA Beatę Dziekanowską.

Decyzja zapadła w poniedziałek na szczeblu władz koncernu. Produkcja stanie nie tylko w Tychach, ale także w większości innych europejskich zakładów FCA – w Kragujevac w Serbii oraz we Włoszech: w Melfi, G. Vico (Pomigliano), Cassino, Mirafiori Carrozzerie, Grugliasco i Modenie.

Jak podkreśla FCA, zawieszenie produkcji jest nie tylko działaniem związanym z zapobieganiem zarażeniom, ale także reakcją na zakłócenia popytu wymagającego „optymalizacji podaży”. Fiat zadeklarował, że będzie pracował z dostawcami i partnerami biznesowymi nad nadrobieniem zaległości, jeśli sytuacja na rynku i popyt wrócą do normy.

Pierwotnie zakład w Tychach miał przerwać produkcję na dwa dni w celu dezynfekcji. Fabryka wcześniej ograniczyła wizyty osób trzecich, skierowała część pracowników do pracy zdalnej i zwiększyła odstępy pomiędzy pracownikami na stanowiskach pracy. Zwracano też większą uwagę na zachowanie czystości.

FCA znacząco ograniczyło także produkcję w drugiej z 13 swoich spółek w Polsce – w produkującej silniki FCA Powertrain w Bielsku-Białej. Obecnie pracuje ona na jedną zmianę wytwarzając wybrane typy silników.

Jak podkreśla RFM FM, na terenie fabryki w Tychach działa wiele firm kooperujących, żyjących z zamówień FCA. Teraz ich kierownictwo musi dostosować się do zaistniałej sytuacji. W lepszym położeniu są te firmy, dla których FCA nie był jedynym klientem.

Dwutygodniowy postój fabryki w Tychach oznacza spadek produkcji o kilkanaście tysięcy samochodów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, zdaniem głównego ekonomisty Credit Agricole w Polsce Jakuba Borowskiego epidemia koronawirusa spowoduje obniżenie tempa wzrostu polskiego PKB w 2020 r. do 1,2 proc. Prognoza ta zakłada szybki wzrost liczby chorych w najbliższych tygodniach oraz wygaśnięcie epidemii na przełomie II i III kw. br.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz