Bratanica mężczyzny, któremu w znanym opracowaniu “Dalej jest noc”przypisano wydanie Niemcom grupy Żydów, zamierza złożyć pozew sądowy przeciwko prof. Barbarze Engelking, autorce tych oskarżeń oraz współredaktorowi naukowemu  głośnego opracowania “Dalej jest noc” prof. Janowi Grabowskiemu. Pomagająca pozywającej Reduta Dobrego Imienia ma zamiar dowieść, że mężczyzna w rzeczywistości ratował Żydów i jest oskarżany bezpodstawnie.

Pozew przeciwko Engelking i Grabowskiemu zamierza złożyć 94-letnia Filomena Leszczyńska, bratanica sołtysa podlaskiej wsi Malinowo Edwarda Malinowskiego. Jak podaje TVP Info, Engelking w “Dalej jest noc” przypisała Malinowskiemu współodpowiedzialność za śmierć kilkudziesięciu Żydów. Bratanica sołtysa chce w sądzie bronić jego dobrego imienia.

Według TVP Info w rozdziale „Strategia przetrwania” Engelking opisała historię Żydówki Estery Drogickiej, której Malinowski umożliwił wyjazd do Prus na roboty, przy okazji ją ograbiając. Zdaniem pozywającej informacja o grabieży a także inne informacje nt. Malinowskiego została przez Engelking całkowicie zmyślona. “W późniejszych zeznaniach podczas procesu sołtysa Drogicka nie wspomina o jakiejkolwiek grabieży. Przeciwnie, ukrywana Żydówka mówi wprost, że Malinowski uratował jej życie.” – pisze TVP Info. W pozwie wskazano m.in., że Engelking usunęła z cytowanych zeznań Żydówki słowa o tym, że “była bez grosza”, co sugeruje, że Malinowski nie mógł jej ograbić. Z zeznań Drogickiej wynika także, że Żydów wydał Niemcom gajowy z pobliskiej wsi a nie Malinowski.

Po wojnie grupa nieprzychylnych Malinowskiemu osób złożyła na niego donos do UB z powodu współpracy z Niemcami, do której był zobowiązany jako sołtys. Malinowski został aresztowany i oskarżony o kolaborację. Sąd jednak uniewinnił go, m.in. na podstawie zeznań Żydów, którym Malinowski pomagał. Z akt sprawy wynika także, że sołtys chronił mieszkańców wsi przed wywózkami na roboty przymusowe. Z artykułu TVP Info wynika, że Engelking uznała zeznania Drogickiej świadczące na korzyść Malinowskiego za “fałszywe”.

Nazwisko Edwarda Malinowskiego w publikacji Grabowskiego i Engelking poprzez nazwanie go de facto mordercą i złodziejem zostało zbrukane. Malinowski był niewątpliwie bohaterem i udowodnimy to w sądzie – powiedział TVP INfo prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.

CZYTAJ TAKŻE: Pół miliona zł państwowej dotacji dla badaczki “polskiego antysemityzmu”

Kresy.pl / TVP Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply