Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski rekomendowała biskupom udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej niektórym kategoriom osób.

W wydanym w czwartek zarządzeniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski napisała, że mając na uwadze zagrożenie zdrowia i życia w związku z pandemią koronawirusa, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, rekomenduje biskupom diecezjalnym zwolnienie niektórych kategorii osób z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Dyspensa może dotyczyć osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych sprawujących nad nimi opiekę oraz wszystkich osób, „które czują obawę przed zarażeniem”.

Dyspensa miałaby obowiązywać do 29 marca br. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej nie jest grzechem. Jednocześnie Episkopat zachęcił wiernych korzystających z dyspensy do modlitwy oraz śledzenia audycji katolickich w mediach.

Zawieszeniu bądź przesunięciu na termin późniejszy podlegają uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania, pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę a także rekolekcje dla uczniów. Proboszczom pozostawiono do rozważenia organizację rekolekcji dla dorosłych oraz innych spotkań duszpasterskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Episkopat wydał także szczegółowe regulacje odnośnie zasad ochrony przed koronawirusem obowiązujące do 29 marca. Księża i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej  mają zachowywać zasady higieny i myć ręce przed rozpoczęciem liturgii. Zachęcono wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę i przekazywania znaku pokoju bez podawania rąk. Cześć Krzyżowi oraz relikwiom ma być oddawana bez kontaktu bezpośredniego. W kratkach konfesjonałów mają pojawić się folie ochronne. Kropielnice nie będą napełniane wodą święconą.

Księżom polecono, by kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia dla prywatnej modlitwy. Kapłani mają więcej czasu spędzać w konfesjonałach a także częściej umożliwiać wiernym adorowanie Najświętszego Sakramentu. Przy zachowaniu należytych zasad higieny kapłani oraz nadzwyczajni szafarze mają częściej odwiedzać chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Przewodniczący Episkopatu prosi o zwiększenie liczby mszy świętych, by uniknąć większych zgromadzeń

Kresy.pl / episkopat.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz