Protesty przeciw obostrzeniom rozlewają się po całej Kanadzie

Kanadyjscy urzędnicy miejscy wzmacniają środki bezpieczeństwa w obawie przed rozszerzeniem się protestów przeciw obostrzeniom COVID-19, które zablokowały stolicę kraju, Ottawę.

Jak poinformował portal National Post, kanadyjscy urzędnicy miejscy wzmacniają środki bezpieczeństwa w obawie przed rozszerzeniem się protestów przeciw obostrzeniom COVID-19, które zablokowały stolicę kraju, Ottawę.

Premier Quebecu Francois Legault mówi, że jest przekonany, że protest nie będzie powtórką tego, co dzieje się w Ottawie. Legault powiedział dziennikarzom w piątek, że władze nie będą tolerować ciężarówek uniemożliwiających mieszkańcom poruszanie się po mieście i udziału w zimowym karnawale. Lawety są gotowe do usuwania ciężkich pojazdów biorących udział w demonstracji. Premier poinformował, że żaden z zasiadających członków legislatury nie zgodził się na spotkania z protestującymi.

Policja w Toronto zamyka pobliskie drogi w oczekiwaniu na planowany sobotni protest przeciwko środkom związanym z COVID-19. Uniwersytecka Sieć Zdrowia, która obsługuje niektóre szpitale, „zasugerowała”, aby personel szpitalny nie nosił ubrań, które mogłyby identyfikować ich jako pracowników służby zdrowia podczas pobytu w okolicy w weekend.

Policja w Toronto poinformowała, że ​​od piątku zamknie część “University Avenue” dla „normalnego ruchu i wszelkich konwojów”, aby zapewnić dostęp do szpitala. Mówią, że pracownicy szpitala, pacjenci, ich rodziny i osoby odbierające pacjentów otrzymają dostęp.

Protest przeciwko ograniczeniom dotyczącym COVID-19 rozpoczął się w piątek rano przed głównym wejściem na teren legislatury Manitoba w Winnipeg. Około dwóch tuzinów dużych ciężarówek i pojazdów rolniczych wraz z dziesiątkami protestujących znalazło się na miejscu. Na niektórych ciężarówkach powiewały duże flagi kanadyjskie i amerykańskie, a także znaki wzywające do zakończenia nakazów szczepień.

Premier Kanady Justin Trudeau stanowczo odrzucił możliwość wysłania wojska do usunięcia protestujących przeciwko nakazom szczepień przeciwko Covidowi, których konwój ciężarówek zablokował centrum Ottawy. Komendant miejskiej policji, pod naciskiem mieszkańców zmęczonych blokadami i nieustannym trąbieniem, przedstawił ten pomysł podczas briefingu poprzedniego dnia.

„Nie ma tego teraz w kartach”, powiedział Trudeau na konferencji prasowej, dodając, że rządy muszą być „bardzo, bardzo ostrożne przed rozmieszczeniem wojska w sytuacjach przeciwko Kanadyjczykom”. Od soboty stolica Kanady jest pełna protestujących kierowanych przez kierowców ciężarówek, którzy sprzeciwiają się między innymi obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid podczas podróży między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi.

W środku tygodnia ich liczba spadła do kilkuset ze szczytowego poziomu 15 000 w weekend, ale nadal głośno wypowiadali się przeciwko środkom zdrowia publicznego.

Trudeau, który izoluje się po kontakcie z koronawirusem, powiedział, że zajęcie się nimi należy do policji, ale dodał, że rząd federalny jest gotowy zapewnić wsparcie ze strony policji federalnej i służb wywiadowczych.

Jednocześnie wezwał protestujących do powrotu do domów, mówiąc, że miejscowi mają już dość „poważnych zakłóceń” spowodowanych przez protestujących.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Protest, który zaczął się od protestu kanadyjskich kierowców ciężarówek przeciwko obowiązkowi szczepień na COViD-19, rozrósł się do wielkiej akcji sprzeciwu wobec radykalnych obostrzeń przeciwepidemicznych w Kanadzie. Jak pisze internetowy serwis tygodnika polonijnego w Kanadzie, goniec.net, opisywany protest, początkowo sprzeciwiający się obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19 dla kierowców ciężarówek, zebrał wielu przeciwników nakazów antypandemicznych.

Inicjatorami protestu byli „truckerzy”, kierowcy wielkich ciężarówek transportujących towary na wielkie odległości, często nawet tysięcy kilometrów, na terytorium Kanady oraz przez granicę z USA. Na tym transporcie opiera się istotna część kanadyjskiej gospodarki, gdyż takimi pojazdami do kraju są importowane oraz rozwożone m.in. artykuły spożywcze. Dwie trzecie towarów transportowanych między USA i Kanadą, wartych łącznie ponad 500 mld dolarów, jest przewożonych drogą lądową.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply