Protestancki biskup Sandor Zan-Fabian uważa, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy może wykorzystać węgierskie wybory parlamentarne do identyfikacji osób z podwójnym obywatelstwem.

Węgierska strona internetowa azonnali.hu opublikowała wywiad z protestanckim biskupem Sandorem Zan-Fabianem z Zakarpacia. Wynika z niego, że zakarpaccy Węgrzy wahają się, czy wziąć udział w zbliżających się węgierskich wyborach parlamentarnych z obawy przed Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy. – napisał w piątek portal Mukachevo.net.

W najbliższą niedzielę Węgrzy wybiorą nowy parlament. Jak pisze mukachevo.net, węgierski rząd usilnie zachęca węgierską mniejszość w obwodzie zakarpackim na Ukrainie do wzięcia udziału w głosowaniu, licząc na jej poparcie. Wielu zakarpackich Węgrów oprócz ukraińskiego, posiada także węgierskie obywatelstwo, pomimo tego, że ukraińskie prawo zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa. Węgierski biskup obawia się, że osoby, które przyjdą głosować do węgierskiego konsulatu w Berehowie, mogą stać się obiektem zainteresowania ukraińskich służb.

Sandor Zan-Fabian powiedział także w wywiadzie, że na Zakarpaciu postanowiono nie przeprowadzać szeroko zakrojonej kampanii wyborczej, żeby nie „zwracać na siebie uwagi ukraińskich władz”. Mukachevo.net pisze, że według niego „wyborcy z paszportem węgierskim, którzy w niedzielę pójdą do konsulatów, powinni być ostrożni i nie powinni za bardzo się z tym afiszować, ponieważ mogą ich śledzić przedstawiciele SBU”.

Duchowny twierdził także, że Węgrzy obawiają się powtórzenia wydarzeń, które miały miejsce przy okazji rosyjskich wyborów prezydenckich – wówczas placówki konsularne Rosji na Ukrainie zostały zablokowane, by uniemożliwić głosowanie.

Mukachevo.net cytuje także komentarz radnej z Berehowa Karoliny Darczi, według której wywiad biskupa jest „prowokacją opozycyjnych partii”, które chcą zniechęcić do głosowania zakarpackich Węgrów, ponieważ są oni w większości sympatykami Fideszu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Węgrzy z Zakarpacia chcą stałej misji OBWE w regionie

Kresy.pl / Mukachevo.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz