Komitet Praw Człowieka ONZ uważa, że na Węgrzech obecne są przestępstwa na tle nienawiści i mowa nienawiści skierowaną przeciwko mniejszościom, w tym Romom, muzułmanom, migrantom i uchodźcom, także w kontekście rządowych kampanii.

Wiceprzewodniczący Komitetu Praw Człowieka ONZ Yuval Shany ogłosił w czwartek w Genewie, że nie jest przeciwny temu, że suwerenne państwa mają prawo do określania własnej polityki imigracyjnej, ale uważa, że istnieją międzynarodowe standardy, których należy przestrzegać.

Komitet Praw Człowieka ONZ wyraził jednocześnie zaniepokojenie przestępstwami na tle nienawiści i mową nienawiści w dyskursie politycznym, mediach i w internecie, skierowaną przeciwko mniejszościom, w tym Romom, muzułmanom, migrantom i uchodźcom, także w kontekście rządowych kampanii. Wskazano także, na wszechobecność stereotypów antysemickich oraz, że wysocy rangą urzędnicy podtrzymują teorie spiskowe dotyczące George’a Sorosa.

ZOBACZ TAKŻE: Orbán: Soros ma plan niszczenia państw narodowych

W odpowiedzi szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto zaapelował do Komitetu Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, o nie ingerowanie w węgierską kampanię przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szijjarto podkreślił w czwartek, że Komitet jednoznacznie stanął po stronie George’a Sorosa i migrantów, a przeciwko rządowi węgierskiemu. Wskazał, że dla Komitetu ważniejsze są prawa migrantów niż bezpieczeństwo Węgrów.

Szef węgierskiej dyplomacji dodał, że rząd Viktora Orbana nie ulegnie presji. Migrantów nie będziemy wpuszczać i zadbamy, by Węgry pozostały krajem węgierskim – powiedział.

Kresy.pl / tvn24.pl / interia.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz