Prezydenckie weta już w Sejmie

Weta prezydenckie do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym trafiły już do izby niższej parlamentu.

Przyjęcie decyzji prezydenckich w sprawie ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym przez Kancelarię Sejmu nastąpiło dzisiaj, o czym poinformował rzecznik Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński. Stało się to zatem równo tydzień po ogłoszeniu prezydenckiej woli zawetowania obu ustaw.

Obie ustawy wzbudziły kontrowersje, wywołując uliczne manifestacje sympatyków liberalnej opozycji. Ich hasłem było właśnie kierowane do Andrzeja Dudy żądanie postawienia weta wobec przeforsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość aktów prawnych.

Weta prezydenckie posłowie na Sejm mogą odrzucić większością kwalifikowaną trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy członków izby. To więcej niż dysponuje klub PiS i jego koalicjantów. Tymczasem głosowania nad ustawami wykazały, że partia rządząc w sprawie ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym nie mogła liczyć na poważne poparcie jakiejkolwiek poważnej siły politycznej.

Dla prezydent kontrowersyjne są na przykład te zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które przyznają szerokie kompetencje Prokuratorowi Generalnemu, którą to funkcję pełni minister sprawiedliwości. Co ciekawe Duda motywował jednoczesne zawetowanie ustawy o KRS tym, że “Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane” mimo, że posłowie wprowadzili do ustawy o Sądzie Najwyższym artykuły odnoszące się do KRS właśnie na skutek presji prezydenta.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply