Łukaszenko twierdzi, że Erdogan nazwał go „bratem”

Prezydent Białorusi gościł 16 kwietnia z oficjalną wizytą w Ankarze. Nazwał Turcję priorytetowym kierunkiem białoruskiej polityki zagranicznej.

Z relacji zamieszczonej na oficjalnej stronie internetowej Administracji Prezydenta Białorusi można dowiedzieć się, że rozmowy głów państw zostały przeprowadzone najpierw w cztery oczy, a następnie „w wąskim składzie” delegacji jaka towarzyszyła Aleksandrowi Łukaszence. Rozmowy jakie przeprowadzili prezydenci Białorusi i Turcji zostały przeprowadzone „z akcentem na rozszerzenie współpracy handlowo-ekonomicznej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nasze dzisiejsze spotkanie dała początek nowemu poziomowi wzajemnych relacji we wszystkich sferach” – podsumował rozmowy z Erdoganem Łukaszenko. Wezwał swoich ministrów by „wypełnili” zawarte między głowami państw „porozumienia” tak aby można we wzajemnej współpracy „postawić jeszcze bardziej ambitne cele”. Białoruski minister nazwał państwo-gospodarza jednym z „kluczowych partnerów w regionie”.

Prezydent Turcji wspominał swoją wizytę w Mińsku w listopadzie 2016 r. Jak przypomniał strony postawiły sobie wówczas zadanie osiągnięcia poziomu 1 mld dol. wartości wzajemnych obrotów handlowych. W 2018 r. cel ten został niemal osiągnięty bowiem wartość handlu dwustronnego wyniosła 984 mln dol. Ogłosił, że teraz oba kraje będą dążyć do podniesienia jego wartości do 1,5 mld dol – „Turcja i Białoruś mają taki potencjał” – ocenił Recep Tayyip Erdogan. Czas na realizację tego celu wyznaczony przez prezydentów to pięć lat.

„Nie będziemy mieli nigdy tematów zamkniętych w naszych relacjach” – obiecał swojemu gospodarzowi Łukaszenko. Co ciekawe konkretyzując temat handlu powiedział o sektorze rolno-spożywczym i zbrojeniowym. Zapowiadał na tych płaszczyznach współpracy „poważne i radykalne kroki”.

Łukaszenko przypomniał o budowie w regionie Ankary przez białoruski MTZ fabryki traktorów, których produkcja zostanie uruchomiona w lipcu bieżącego roku. Białoruski prezydent zachęcał z kolei do inwestowania w swoich kraju tureckie banki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak białoruski prezydent ujawnił, że prezydenci rozmawiali także o kwestiach politycznych, w których „nie mamy absolutnie żadnych różnic poglądów, w tym w najważniejszych kwestiach międzynarodowych. Nasz punkt widzenia jest absolutnie zbieżny”. Łukaszenko nazwał relacje z Turcją „absolutnym priorytetem” swojej polityki. Twierdził też, że Erdogan nazwał go bratem, jak przytacza rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Efektem spotkania prezydentów było podpisanie szeregu porozumień dwustronnych w tym w dziedzinie oświaty, międzyrządowe memorandum w sprawie współpracy resortów sprawiedliwości, memorandum w sprawie współpracy przemysłów obronnych obu państw.

Czytaj także: Łukaszenko oskarża Rosję o „wykręcanie rąk”

president.gov.by/ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz