Kaczyński porozumiał się z Gowinem w sprawie wyborów

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin porozumieli się w sprawie organizacji wyborów prezydenckich co oznacza, że skupiona wokół Prawa i Sprawiedliwości koalicja zostanie utrzymana.

„W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach” – portal Onet cytuje komunikat liderów rządzącej koalicji.

Plan polityków obozu rządzącego zakłada, że w związku nieodbyciem się wyborów w przewidzianym terminie 10 maja Sąd Najwyższy stwierdzi ich nieważność, co da marszałkowi Sejmu możliwość ich ponownego ogłoszenia „w pierwszym możliwym terminie”. Jak zapowiedzieli Kaczyński i Gowin wybory mają być przeprowadzone także w trybie korespondencyjnym, ale będzie je organizować już Państwowa Komisja Wyborcza, a nie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Korespondencyjny tryb przeprowadzenia wyborów był do tej pory kontestowany przez szefa satelickiej wobec PiS partii Porozumienie. Nie wiadomo czy i jakie zmiany Gowin uzyskał w sposobie organizacji wyborów, bowiem w oświadczeniu nie podano żadnych szczegółów, a jedynie, że „Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Forsowanie przez Kaczyńskiego przeprowadzenia wyborów już 10 maja doprowadziło do zdecydowanego oporu Gowina. Ten ostatni podał się do dymisji ze stanowiska wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiedział też głosowanie 7 maja przeciwko sposobowi realizacji wyborów zaproponowanemu przez prezesa PiS i przygotowanemu przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i podjął rozmowy z opozycją. Z kolei przywództwo głównej partii rządzącej zapowiedziało w takim przypadku wykluczenie Porozumienia z obozu rządzącego.

onet.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • jerzyjj
      jerzyjj :

      Zbiera się tłum ludzi, którzy już mają dość kolejnych kombinatorów u władzy i układów. Tłum o liczebności tak wielkiej, żeby nie zdołała się z tym uporać PISOWSKA policja i wojsko. Do tłumu dotarło jak to jesteśmy dymani i ciemiężeni. Rusza pod sejm i zaczyna się… Karakan, naczelnik państwa wzywa helikopter na dach sejmu i wychodzi z ochroniarzami, żeby się ewakuować. Zdesperowany krzyczy „NIE ODBIERZECIE MI WŁADZY”. Tłum wiwatuje, a te pisowskie hieny zostają zakute w łańcuchy i odesłane do kopalni.