W Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiono raport, według którego w Libii przebywa 1200 żołnierzy prywatnej rosyjskiej firmy Wagner Group – przekazuje Agencja Prasowa Reuters.

Według ONZ w Libii przebywa około 1200 żołnierzy Wagner Group, prywatnej organizacji militarnej z Rosji, Mają oni wspierać siły skupione wokół generała Chalifa Haftara – informuje w środę Reuters.

Jednostki miały zostać zakontraktowane do wykonywania do wykonywania zadań specjalnych, między innymi do misji snajperskich.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Haftar rozpoczął ofensywę w celi zdobycia stoicy Libii rok temu. Od 2014 roku Libia jest podzielona między rząd uznawany przez większość państw i terytoria kontrolowane przez generała, którego stolicą tymczasową jest Benghazi.

Generał Chalifa Haftar jest wspierany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Rosję, rząd w Trypolisie jest aktywnie wspierany przez państwo tureckie. ONZ od 2011 roku utrzymuje embargo na sprzedaż broni do tego kraju.

Zobacz też: Turcy przerzucają syryjskich islamistów do Libii [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Generał Haftar odpowiedział na apele władz Turcji i Rosji na wstrzymanie ataku na libijską stolicę i zawarcie rozejmu z siłami Rządu Jedności Narodowej (GNA) broniącymi się w mieście. Generał odrzucił te propozycje i zapowiedział kontynuowanie operacji. Prezydencie Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin wystosowali apel o rozejm w Libii.

Portal katarskiej telewizji Al Jazeera cytuje oświadczenie gen. Heftara, które odczytał jego rzecznik Ahmad al-Mesmari. Gen. Heftar uznał, że stabilizacja Libii i ożywienie procesu politycznego będzie możliwe tylko po „wykorzenieniu grup terrorystycznych” jak określa swoich przeciwników, nawiązując do islamistycznego charakteru milicji stojących po stronie GNA. Jak napisano w oświadczeniu – „nasza walka przeciw organizacjom terrorystycznym, które zajęły Trypolis i otrzymały wsparcie od niektórych krajów będzie kontynuowana do końca”.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz