Władze Białorusi i Rosji osiągnęły porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania wiz. Oznacza to, że obywatele państw trzecich będą mogli przekraczać granicę tych dwóch państw.
Rosja wprowadzała ograniczenia w przekraczaniu granicy między nią a Białorusią od 2016 roku. W efekcie wprowadzono na niej kontrole graniczne, nieobecne przez lata funkcjonowania Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, funkcjonującego od 2000 r. Uniemożliwiono również przekraczanie granicy białorusko-rosyjskiej przez obywateli państw trzecich. Spraw reżimu granicznego stała się przedmiotem negocjacji między Mińskiem a Moskwą.
Jak informuje w poniedziałek portal białoruski Tut.by władze obu państw osiągnęły porozumienie w sprawie granicy. Na oficjalnym portalu ogłaszającym akty prawne Federacji Rosyjskiej opublikowano już umowę między rządem tego państwa i rządem Białorusi mimo, że nie została ona jeszcze podpisana.
Portal zwraca uwagę, że umowa jest datowana na 12 grudnia. Mimo to nie została ona podpisana w czasie Rady Gabinetowej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi jaka odbyła się 13 grudnia w Brześciu. Dmitrij Miedwiediew przedstawił tam propozycję głębszej integracji obu państw.
14 grudnia prezydent Aleksander Łukaszenko przyznał jednak, że dokument już przedłożono mu do podpisu. Tłumacząc dlaczego umowa nie została jeszcze podpisana białoruski przywódca tłumaczył – „Tylko jedna przyczyna, że my na szczeblu prezydentów nie zaaprobowaliśmy”. Zaznaczył, że jego ratyfikacja „nie jest problemem”.
W umowie określono, że obywatele państw trzecich posiadający wizę Rosji lub Białorusi, mogą wjeżdżać, przejeżdżać tranzytem, wyjeżdżać i przebywać na terytorium drugiego państwa. Co ważne na terytorium rosyjskie będą się mogli dostać także ci obywatele państw trzecich, którzy skorzystali w ruchu bezwizowego na Białorusi, czyli przylecieli samolotem na lotnisko w Mińsku. Jednocześnie jednak ci, którym władze Białorusi lub Rosji zakazały wjazdu na swoje terytorium nie będą mogli się dostać także na terytorium drugiego państwa. Władze obu państw zastrzegają sobie prawo zawieszenia obowiązywania umowy a także uchylenia prawa pobytu obywatela państwa trzeciego lub jego skrócenia jeśli zagraża on bezpieczeństwu narodowemu, porządkowi i zdrowiu społecznemu.
W umowie zawarto zapis zaznaczający, że w ramach umowy obywatele państw trzecich będą mogli pokonywać granice między dwoma państwami drogą samochodową, kolejową lub samolotem. Wyróżniono także trasy na których będzie to możliwe: dwie łączące białoruski obwód witebski z rosyjskim obwodem pskowskim, dwie z rosyjskiego obwodu smoleńskiego, dwie z białoruskiego obwodu mohylewskiego i jedną łączącą białoruski obwód homelski z rosyjskim obwodem briańskim.
tut.by/kresy.pl
Gdyby była potrzebna tylko jedna wiza to fundamentalnie by wszystko zmieniło! Zyskała by także Polska kosztem takiej Łotwy. Ale w praktyce pewnie wyjdzie „jak zawsze”.