Oprócz reformy sądownictwa prezydenci Polski i Francji omawiali sprawy związane z modernizacją polskiej armii i kalendarzem spotkań. Prezydenci uzgodnili utrzymywanie stałego kontaktu.
Prawie godzinę trwała rozmowa telefoniczna prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – podała Kancelaria Prezydenta.
Inicjatorem rozmowy był prezydent Francji. Na jego prośbę Andrzej Duda przedstawił mu sytuację powstałą po zawetowaniu dwóch ustaw reformujących Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa. Polski prezydent wyjaśniał także Macronowi plany dotyczące przedstawienia swoich propozycji zmian w polskim sądownictwie. Jak podaje KPRP Andrzej Duda jednocześnie skrytykował działania Komisji Europejskiej, która zgłosiła zastrzeżenia wobec nowelizacji trzeciej ustawy – o ustroju sądów powszechnych – podpisanej przez prezydenta.
Według komunikatu omawiano także obecny stan przetargów na modernizację polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach. Prezydenci zgodzili się, że byłyby wskazane stałe konsultacje obu krajów w tej sprawie, by „uniknąć napięć związanych z brakiem odpowiedniej komunikacji”. Głowy obu państw postanowiły o utrzymywaniu stałego kontaktu. Następna taka rozmowa między nimi ma się odbyć na początku września.
Prezydenci rozmawiali także o kalendarzu spotkań, zarówno dwustronnych, jak i o perspektywie zwołania Trójkąta Weimarskiego i uznali, że należy poszukiwać odpowiedniego momentu do ich realizacji, tak by spotkania przyniosły korzystny efekt. – informuje także komunikat KPRP.
Według służby prasowej polskiego prezydenta rozmowa trwała znacznie dłużej niż zaplanowano i odbywała się w dobrej atmosferze.
Przypomnijmy, że Andrzej Duda rozmawiał wcześniej telefonicznie na temat reformy sądownictwa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowa miała miejsce jeszcze przed zawetowaniem ustaw o reformie sądownictwa. Odpowiadając dlaczego Angela Merkel rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą, a nie z swoją odpowiedniczką premier Beatą Szydło, rzecznik niemieckiego rządu stwierdził, że polski prezydent ma kompetencje w kształtowaniu polskiej polityki zagranicznej.
CZYTAJ TAKŻE: Macron chce zablokowania konkurencji z Europy Środkowej
Kresy.pl / prezydent.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!