Angela Merkel rozmawiała przez telefon z prezydentem Polski, jednak jej rzecznik nie powiedział kto wystąpił z inicjatywą rozmowy.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył, że Niemcy bacznie obserwują reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce i wywołane z tego powodu protesty społeczne. Seibert dodał, że zdaniem rządu w Berlinie to, że Komisja Europejska, prowadząc dialog z Polską, bierze pod uwagę aktualne sprawy związane z podstawami ustrojowymi kraju, to jest kwestię trójpodziału władzy w Polsce i niezależności sądownictwa, jest słuszne i konieczne. Seibert oświadczył: Z naszego punktu widzenia to jasne wyznaczniki działającego państwa prawa.

Rzecznik niemieckiego rządu przypomniał, że w trakcie kwietniowego spotkania kanclerz Angeli Merkel rozmawiała z polską premier Beatą Szydło w Hanowerze. Szefowa rządu w Berlinie miała wtedy podkreślać znaczenie wolnych mediów i niezależnego sądownictwa. Kanclerz mówiła wówczas, że z czasów Solidarności wiemy, jak istotny jest pluralizm w społeczeństwie, wolne media i wolny wymiar sprawiedliwości, bo w tamtych czasach tego brakowało – wskazywał Seibert.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Duda: Merkel jest dobrym kanclerzem, zapewnia pewną stabilność

Odpowiadając dlaczego Angela Merkel rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą, a nie z swoją odpowiedniczką premier Beatą Szydło, Seibert stwierdzi, że polski prezydent ma kompetencje w kształtowaniu polskiej polityki zagranicznej. Dodał także, że kanclerz Merkel rozmawiała z prezydentem RP już nie raz w przeszłości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzecznik niemieckiego rządu nie odpowiedział jednak na pytanie dziennikarzy, o to z czyjej inicjatywy doszło do rozmowy telefonicznej. Seibert zaznaczył jedynie, że oprócz kwestii praworządności z polską głową państwa omawiano także kwestię ostatniego szczytu G20 w Hamburgu, a także wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie.

kresy.pl / onet.pl / dw.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Gdybyśmy pokusili się na porównanie polskich zamiarów reformy KRS,czy SN,ze stosowaną praktyką w tej mierze w Germanii,czy Usmanii,a nawet Danii,Holandii,Szwecji,czy Austrii,to mogłoby okazać się że jedno od drugiego nadmiernie nie odbiega.Merkel i jej rzecznik w jedne dudy grają,dobrze wiedzą,że w Niemczech pluralizmu ,w pełni wolnych mediów i wymiaru sprawiedliwości nie ma.