Bosak wciąż zwycięski w prawyborach prezydenckich Konfederacji

W sobotę odbyły się kolejne rundy prawyborów mających wyłonić kandydata Konfederacji Wolność i Niepodległość na prezydenta.

4 stycznia konferencje prawyborcze zwolenników Konfederacji odbyły się w Krakowie i Katowicach. W Małopolsce i na Śląsku ponownie ich zwycięzcą został wiceprezes Ruchu Narodowego, poseł Krzysztof Bosak. W Krakowie zjazd prawyborczy rozpoczął się o godz. 11. Narodowiec zebrał tam 264 głosy spośród 862 oddanych. Za nim znaleźli się Grzegorz Braun – 198 głosów, Konrad Berkowicz – 196 głosów, Artur Dziambor – 118 głosów, Jacek Wilk – 132 głosy, Janusz Korwin-Mikke – 131 głosów, Magdalena Ziętek-Wielomska – 12 głosów, Paweł Skutecki – 11 głosów, natomiast nikt nie oddał głosu na Krzysztofa Tołwińskiego. Informację na temat wyników podał przewodniczący partyjnej komisji przeprowadzającej prawybory Witold Tumanowicz.

Tego samego dnia wieczorem odbyła się druga konferencja prawyborcza konfederatów w Katowicach. Tam również zwyciężył Bosak z 260 głosami poparcia na 650 oddanych. Drugi ponownie był Braun który zdobył 181 głosów. Za nimi znaleźli się Dziambor – 91 głosów, Berkowicz – 63 głosy, Korwin-Mikke – 35 głosów, Wilk – 15 głosów, Ziętek-Wielomska i Skutecki po 2 głosy, Tołwiński – 1 głos.

Prawybory w Konfederacji mają charakter pośredni. Kolejne zjazdy wybierają przypisaną każdemu województwu liczbę elektorów i to właśnie elektorzy zadecydują o nominacji kandydata partii na prezydenta. Pod względem liczby elektorów popierających poszczególnych kandydatów prowadzi także Bosak jednak jak zauważają komentatorzy łączna grupa już wybranych elektorów popierających narodowca jest nieco mniejsza niż grupa elektorów popierających kandydatów konserwatywno-liberalnych wywodzących się z drugiego skrzydła Konfederacji.

W niedziele odbędą się jeszcze dwa wojewódzkie zjazdy prawyborcze zwolenników Konfederacji: w Opolu i we Wrocławiu.

Czytaj także: Korwin, Braun czy Bosak? – wszystko co powinieneś wiedzieć o prawyborach prezydenckich w Konfederacji

twitter.com/WTumanowicz/Kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply