Ukraińcy zagracają Przemyśl

Położone przy granicy Ukrainy miasto Przemyśl ma problem z licznymi zdezelowanymi samochodami porzucanymi na jego ulicach przez Ukraińców.

Informująca o procederze telewizja TVP Info twierdzi, że tylko na jednej z przemyskich ulic – ul. Lwowskiej, która prowadzi w stronę lokalnego przejścia granicznego z Ukrainą można znaleźć już kilkadziesiąt niesprawnych, porzuconych samochodów należących do Ukraińców.

TVP Info łączy sytuację ze zmianą przepisów na Ukrainie.  Ukraińskie władze zlikwidowały lukę prawną, nakazując właścicielom samochodów zarejestrowanych w państwach UE na współwłaściciela oclenie samochodu w ciągu pół roku (z 50 proc. bonifikatą „na zachętę”) lub wywiezienie go za granicę. Tymczasem wcześniej przez lata obywatele Ukrainy przez lata rejestrowali w Polsce samochody na współwłasność z obywatelami Polski. Pozwalało to Ukraińcom na omijanie szeregu opłat celnych i skarbowych w ich państwie. Pod koniec 2018 r. co czwarty z około 40 tys. samochodów zarejestrowanych w przemyskim urzędzie miał współwłaściciela Ukraińca.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Czytaj także: „Wysokie Obcasy” zmieniły z „na Ukrainie” na „w Ukrainie”

tvp.info/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz