Litewska agencja informacyjna przytoczyła wypowiedzi działacza mniejszości litewskiej w Polsce postulującego podniesienie finansowania jej inicjatyw przez państwo polskie.

Za zwiększeniem dotowania działalności mniejszości litewskiej w Polsce wypowiedział Sigitas Birgelis, redaktor naczelny portalu punskas.pl oraz dyrektor wydawnictwa „Aušra”. Jego oceny cytuje litewska agencja informacyjna BNS, a za nią portal Polaków na Litwie L24.lt.

Birgeis zauważył, że wszystkie mniejszości narodowe otrzymały na bieżący rok do podziału łączną sumę 16 mln zł. Podkreślił, że jest to kwota taka sam jak w roku ubiegłym. Identyczna był w tym roku suma pieniędzy jak przypadła litewskiej mniejszości narodowej. Mimo tego Birgeis wyraził niezadowolenie twierdząc, że ponieważ w Polsce wzrosła wysokość płacy minimalnej wzrosnąć powinny także dotacje dla organizacji mniejszościowych. Birgeis twierdzi, że nie będzie w stanie zapłacić wszystkim pracownikom swojego wydawnictwa.

Birgeis powiedział litewskiej agencji, że polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaapelowało do organizacji mniejszościowych o obniżenie swoich finansowych aspiracji o 15-20 proc. i dopiero po protestach ich przedstawicieli resort postanowił zagwarantować dotacje na ubiegłorocznym poziomie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Birgeis wymieniał, że na dwutygodnik „Aušra“ wydzielono 300 tysięcy złotych, na Zlot Społeczności Litewskiej przeznaczono 23 tysiące złotych, 13 tysięcy złotych na festiwal teatrów wędrownych, festiwal chórów „Lietuva bangi” oraz festiwal kapel ludowych w Sejnach. Na 87. rocznicę lotu Dariusa i Girėnasa przeznaczono ponad 7 tysięcy złotych. Na 87. rocznicę lotu Dariusa i Girėnasa przeznaczono ponad 7 tysięcy złotych (około 1,7 tysiąca euro). Działacz litewskiej mniejszości skarżył się, że nie otrzymała ona żadnych dotacji na obchody proklamowania I Republiki Litewskiej czy wydawanie książek.

Czytaj także: Szef rządowej fundacji wzywa litewskich Polaków do porzucenia „trwania przy swoim”

l24.lt/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz