Litwa w niewielkim stopniu wspiera media działające w językach mniejszości narodowych. Mimo, że wspólnota Polaków Wileńszczyzny jest największą wśród nich finansowe, wsparcie litewskiego Funduszu Wspierania Mediów z polskojęzycznych mediów okazało się minimalne.
O decyzjach Funduszu poinformowała redakcja polskojęzycznego dziennika „Kurier Wileński”. W opublikowanym 20 marca artykule gazeta poinformowała, że na środki masowego przekazu działające na Litwie w języku polskim Fundusz Wspierania Mediów wydzielił na ten rok 19 tys. euro. Dla porównania, na media rosyjskojęzyczne zabezpieczono łączną sumę przekraczającą 100 tys. euro.
Kwoty są bardzo małe jak na fakt, że do mniejszości narodowych należy 15 proc. mieszkańców Litwy. Przy czym 183 tys. etnicznych Polaków stanowi 6,5 proc. ludności kraju, a więc najliczniejszą spośród społeczności mniejszościowych. Rosjanie stanowią ponad 5 proc., rosyjskojęzyczni przeważnie Białorusini ponad 1 proc., a miejscowi Ukraińcy pół procenta.
„Na Litwie wciąż mamy dziedziny życia społecznego, w których Polacy są dyskryminowani właśnie w instytucjonalny sposób. Robi się to z krzywdą nie tylko dla społeczności polskiej, ale i dla samego Państwa Litewskiego.” – oceniłą tę sytuację redakcja „Kuriera Wileńskiego”.
Litwa w niewielkim stopniu wspiera media polskojęzyczne. Charakerystyczne, że choć w 1990 r. władze Litwy zastąpiły transmisję kanału telewizyjnego z ówczesnego Leningradu nadawaniem TVP1, to zaprzestano go już w 1994 i od tej pory dla Polaków na Wileńszczyźnie dostępna była jedynie TVP Polonia.
Dopiero w 2018 r. polska telewizja publiczna uruchomiła specjalny program przygotowywany i nadawany na Litwie – TVP Wilno, jest on jednak jej inicjatywą, finansowaną z budżetu publicznego nadawcy RP.
Na Litwie działa poza tym szereg miejscowych polskojęzycznych mediów: rozgłośnia radiowa, dziennik prasowy, szereg drukowanych tygodników oraz portale, są one jednak utrzymywane przede wszystkim dzięki środkom pieniężnym wydzielanym przez RP za pośrednictwem organizacji takich jak Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” czy Stowarzyszenie Odra-Niemen.
Litewski Fundusz Wspierania Mediów zaczął działać w 2024 r. i miał być jednym z organów państwa odpowiadających za wspierania mniejszości narodowych.
kurierwilenski.lt/kresy.pl
Bo mamy TYLKO polskojęzycznych polityków i miernoty w MSZ które kazdemu naszemu wrogowi wchodza w 4 litery.”Hrabia z Chobielina” jak zwykle siedzi cicho.O Szejnie nie pisze ,bo sie leczy.