Unia Europejska chce “nowego otwarcia” w relacjach z krajami Ameryki Łacińskiej – podkreśla serwis Politico. Jednak szanse na to są niewielkie, ponieważ dwa bloki nie mogą uzgodnić wspólnego stanowiska ani w sprawach handlu, ani w kwestii inwazji Rosji na Ukrainę – podkreśla portal.

Jak podkreśla portal Politico, UE chce, by rozpoczynający się w poniedziałek w Brukseli dwudniowy szczyt UE-CELAC (Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) był symbolem “nowego otwarcia” w relacjach z Ameryką Łacińską.

“Wszystko mogłoby być idealne: w obliczu potrzeby dywersyfikacji swoich gospodarek i tworzenia nowych partnerstw, Ameryka Łacińska i Europa – z ich uzupełniającymi się możliwościami, wspólnymi językami i wartościami – wydają się idealnymi partnerami. A jednak, być może z powodu tych podobieństw, zawsze znajdują sposób, by utrudnić sobie życie” – pisze Politico.

Jak czytamy, “w gorączkowych negocjacjach przed szczytem wyszły na jaw nieporozumienia we wszystkich kwestiach, od gospodarki po wojnę Rosji z Ukrainą, a dyplomaci coraz bardziej obniżali poprzeczkę tego, czym można się pochwalić, jako sukcesem”.

Serwis zwraca uwagę, że od ponad tygodnia obie strony spierają się, czy w ogóle wspominać w deklaracji podsumowującej szczyt o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. “Wysłannicy z krajów UE i CELAC dyskutowali przez całą niedzielę, aby wymyślić tekst, który przywódcy mogliby podpisać” – czytamy.

Przeczytaj: Prezydent Brazylii jest gotów do mediacji między Rosją a Ukrainą

Postępy w sprawie umowy handlowej UE-Mercosur miały być także niezadowalające.

“UE nie miała skrupułów negocjując umowy handlowe z Chinami, Wietnamem czy Singapurem, pomimo ich fatalnych ‘osiągnięć’ w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska. Ale dzięki Mercosurowi – klubowi handlowemu obejmującemu Brazylię, Argentynę, Urugwaj i Paragwaj – UE nagle na nowo odkryła swoją słabość do lasów deszczowych i grup rdzennej ludności” – podkreśla medium, ironizując.

Politico wyjaśnia, że UE wstrzymała podpisanie umowy handlowej z Mercosurem, dopóki nie zgodzi się on na ambitne zobowiązania dotyczące ochrony środowiska.

Zobacz także: Nikaragua wydaliła przedstawicielkę UE i zawiesiła relacje z Holandią

politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply