Według najnowszej analizy Eurostatu, w 2014 roku koszty pracy w krajach Unii Europejskiej wahały się od 3,8 euro w Bułgarii do ponad 40 euro za godzinę w Danii. Według tego zestawienia Polska należy do grona państw o najniższych kosztach pracy.

Zgodnie z tymi danymi, w dużym uproszczeniu statystycznie zatrudnienie 10 Bułgarów jest dla firmy tańsze, niż jednego Duńczyka. Nie oddaje to jednak w pełni rzeczywistości, gdyż należy uwzględnić m.in. różnice w wydajności, poziomie specjalizacji pracowników czy w kosztach życia. Dzieki temu można stwierdzić, że gospodarki poszczególnych krajów UE są bardzo zróżnicowane.

W ubiegłym roku przeciętne koszty pracy wyniosły w Unii Europejskiej 24,6 euro za godzinę, zaś w krajach strefy euro – 29,2 euro. W przypadku Polski było to około 8,5 euro na godzinę, co stawia nasz kraj w dole zestawienia dla krajów Unii Europejskiej.

Według Eurostatu tzw. pozapłacowe koszty pracy w Polsce (18,7%) także są wyraźnie niższe od średniej dla UE (24,4%). Przy kosztach pracy na poziomie 8,4 euro za godzinę wynagrodzenie netto w Polsce wynosi niecałe 4,6 euro, co także plasuje nas w gronie państw o najniższych pensjach.

Poza Bułgarią i Polską najniższe koszty pracy występują także w Rumunii (4,6 euro/godz.), na Litwie (6,5 euro/godz.), Łotwie (6,6 euro/godz.) i Węgrzech (7,3 euro/godz.). Z kolei w przypadku Czech i Słowacji jest to już 9,4-9,5 euro za godzinę.

Najwyższe koszty pracy według unijnej metodologii są w Danii (40,3 euro/godz.). W Belgii jest to 39 euro/godz., a w Niemczech 31,4 euro/godzinę.

W analizie wskazano, że w ciągu ostatnich 10 lat koszty pracy w Polsce wzrosły o 75%, głównie w latach 2004-2008, jednak w ubiegłym roku dynamika wzrostu wyhamowała.

Pomiędzy 2013 a 2014 rokiem godzinowe koszty pracy w UE najbardziej wzrosły w Estonii (o 6,6%), na Łotwie (6%) i na Słowacji (5,2%). Z kolei na Cyprze, w Portugalii i w Irlandii odnotowano ich spadek (odpowiednio o 2,8%, 0,8% i 0,2%).

Należy jednak podkreślić, że na dane wyrażone w euro wyraźny wpływ miały wahania kursu walut. Przy uwzględnieniu różnic kursowych w 2014 roku największy wzrost kosztów pracy odnotowano w Rumunii (6%), na Litwie i w Polska (po 3,5%), a także na Węgrzech (3,3%).

biztok.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply