Podział Ukrainy? To niemożliwe

Większość Ukraińców nie wierzy w możliwość podziału Ukrainy na wschodnią i zachodnią. Świadczą o tym ostatnie wyniki ogólnoukraińskich badań socjologicznych „Media a wolność słowa” przeprowadzone przez Instytut Gorszenina. Badania zostały wykonane w ramach programu badań „Projekt Ukraina”.

Według badań tylko 34% respondentów wierzy, że problem rozłamu Ukrainy na Wschód i Zachód rzeczywiście istnieje. Jednocześnie 42,8% uważa, że nie jest on realny. Stosunkowo duży jest odsetek osób, którym trudnym było udzielić odpowiedzi na te pytanie – 22,5%.

Z badań wynika również, że kwestią podziału kraju przejmuje się więcej rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy: 46% uważa, że taki problem istnieje, 31,9% – że nie istnieje, a 21,6% nie określiło swojej pozycji. Dla porównania wśród ukraińskojęzycznych respondentów: 24,4 % stwierdziło, że podział kraju jest realny, 54% nie widzi takiego problemu, a 21% było trudno odpowiedzieć na takie pytanie.

Większość Ukraińców wskazało, że każdy z obywateli Ukrainy powinien władać językiem państwowym – “tak” odpowiedziało 73,7%, 19,4% uznało, że znajomość języka państwowego nie powinna być obowiązkową, a 7% wybrało wariant “trudno odpowiedzieć”.

Zdaniem ekspertów z Instytutu, przeprowadzone badania potwierdziły również, że Ukraina jest faktycznie krajem dwujęzycznym: 46,8% respondentów przyznało się, że w domu rozmawia po rosyjsku, a 49,5%, że po ukraińsku, 2% odpowiedziało, że rozmawia w innym języku. Interesujące, że o potrzebie władania językiem państwowym są przekonane zarówno osoby rosyjskojęzyczne, jak i ukraińskojęzyczne: 61,8% z wszystkich rosyjskojęzycznych respondentów i 85,4% z wszystkich ukraińskojęzycznych.

Pytania dotyczące języka, w jakim emitowane są programy telewizyjne pokazały, że kwestia ta jest dla większości obojętna – 56,5 % odpytanych, dla 41,4% ma znaczenie, a 2,2% trudno było odpowiedzieć.

Eksperci Instytutu Gorszenina oceniając rezultaty badań doszli do wniosku, że eksploatowany temat podziału Ukrainy według czynnika terytorialnego, narodowego lub językowego jest sztucznie wywołany i nie ma realnych podstaw.

Badania zostały przeprowadzone w terminie od 20 października do 3 listopada 2008 roku w 129 miejscowościach Ukrainy (63 miasta i 66 miejscowości wiejskich). Zostało przepytanych 2004 respondentów powyżej 18 roku życia. Przy doborze próby badawczej wzięto po uwagę: wiek, płeć, wykształcenie i typ miejscowości, w jakiej mieszka respondent. Błąd statystyczny nie przewyższa +/- 2,4%.

mol. / Kresy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply