“Pisarze łączą narody”

Pod takim tytułem 26 listopada w Orenburgu, na południowym krańcu górskiego pasma Uralu, wśród stepu, na granicy Azji i Europy, zorganizowano po raz trzeci Festiwal Literatury Narodowej. Było to najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie tego roku, promujące także polską literaturę wśród mieszkańców Orenburga.

Idea festiwalu książki w Orenburgu narodzila sie jeszcze w 2006 roku. Dzięki zaangażowaniu kierowników miejscowej biblioteki im. Nekrasowa udało się zorganizować w tym roku wydarzenie, wykraczajace daleko poza ramy kultury rosyjskiej czy kazachskiej, mające przy tym charakter nie tyle akademicki, co artystyczny i duchowy.

Festiwal literatury narodowej zgromadził elitę intelektualną oraz pedagogiczną. Wśród słuchaczy było sporo studentów orenburskiej uczelni oraz młodzieży szkolnej, nauczycieli, naukowców, dziennikarzy, a także przedstawicieli 12 narodowych Centrów – ich obecność sprawiła, że festiwal został obwołany przez uczestników kulturalnym wydarzeniem 2008 roku w Orenburgu. W otwarciu Festiwalu wzięli udział przedstawiciele władz obwodowych i miejscowych.

Impreza rozpoczęła się otwarciem wystawy “Pisarze łączą narody”, poświęconej słynnym pisarzom każdej narodowości. Przedstawicielom wszystkich 12 kulturalnych Centrow udało się zgromadzić niezwykły zbiór książek, który zrobił duże wrażenie na wszystkich uczestnikach.

Biblioteka im. Nekrasowa zaprezentowała twórczość Mikołaja Gogola, gdyż rok 2009 w Rosji, w związku z 200-rocznicą urodzin pisarza, będzie ogłoszony Rokiem Gogola.

W Festiwalu literatury narodowej występowała młodzież rożnych narodowości, deklamując wiersze w języku ojczystym, prezentując twórczość swoich narodowych pisarzy w oryginalny sposób.

Przedstawiciele Orenburskiego Obwodowego Kulturalno – Oświatowego Centrum “Czerwone Maki” przedstawili twórczość Henryka Sienkiewicza. Wystawa książek i ilustracji do utworów została przygotowana pod tytułem: “Henryk Sienkiewicz: ożywające kart polskiej historii”. Oryginalne wydanie trylogii “Ogniem i mieczem, “Potop”, “Pan Wolodyjowski”, rożne wydania historycznych powieści w języku polskim i rosyjskim, cały zbiór utworów Sienkiewicza – po raz pierwszy w Orenburgu uhonorowano w ten sposób wielkiego polskiego pisarza. Na wystawie przedstawiono ilustracje do “Potopu”, “Pana Wolodyjowskiego”, “Krzyżaków”, “Quo Vadis” razem ze zdjęciami Muzeum Sienkiewicza, miejsc związanych z życiem i twórczością Sienkiewicza. Ilustracje dostaliśmy z Archiwum Dokumentacji Fotograficznej Muzeum Literatury w Warszawie kilka lat temu.

Cała wystawa była przygotowana w biało-czerwonym kolorze. Młoda nauczycielka historii, członek Polonii Katarzyna Loguńska przedstawiła etapy życia i twórczości Pisarza, oraz cykl historyczny zwany “Trylogia”; podkreśliła, że Sienkiewicz dawał lekcje patriotyzmu i wiarę w sens ludzkiego bohaterstwa. Fragmenty z filmów “Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hofmana, oraz “Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza, opartych na powieściach Henryka Sienkiewicza pomagały uczestnikom i gościom Festiwalu znaleźć się w atmosferze niespokojnego dla Polski XVII wieku oraz w starożytnym Rzymie.

Wykładowca literatury ze szkoły, Pani Oksana Guszczyna opowiedziała o swoich osobistych wrażeniach dotyczących opowiadań Sienkiewicza “Bartek Zwycięzca”, “Janko Muzykant”, “Za chlebem”, “Z pamiętnika poznańskiego nauczycziela”. Na podkreślenie powiedzala, że do dziś te odpowiadania znajdują się w kanonie lektur szkolnych.

Wychowankowie orenburskiego wojenno – historycznego klubu “Centurion” przedstawili specjalny program – mieliśmy możliwość poznania głównych bohaterów powieści “Krzyżacy” – Danusia i Zbyszka, ubranych w historyczny strój. Zgodnie z ówczesną etykieta każdy z bohaterów dodawał niecodziennego kolorytu imprezie. Przewodniczący klubu “Centurion” W.G. Piermiakow postaral sie o wierne oddanie wizerunku polskich rycerzy: Zbyszko był z mieczem z czasow grunwaldzkiej bitwy 1410 roku.

Festiwal literatury narodowej zakończyła uroczystość, podczas której dyrektor biblioteki Ludmila Emelianowa wręczyła uczestnikom honorowe dyplomy, przyznawane za wybitne osiągnięcia w promocji literatury narodowej w Orenburgu.

Wanda Seliwanowska

Prezes Zarządu Orenburskiego Obwodowego Centrum “Czerwone Maki”

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply