Zgodnie z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS zmianie mają ulec m.in. przepisy przenoszące sędziów SN i NSA w stan spoczynku. Zmian w ustawie oczekuje Trybunał Sprawiedliwości UE.

W środę do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, zakładający poważne zmiany.

„Zmiana legislacyjna dotyczy istniejącego w obowiązującym ustawodawstwie rozwiązania umożliwiającego sędziemu Sądu Najwyższego albo Naczelnego Sądu Administracyjnego, który osiągnął ustawowy wiek przejścia w stan spoczynku, dalsze zajmowanie stanowiska sędziowskiego” – uzasadniają wnioskodawcy.

 

„Dotychczasowe unormowanie określa ten wiek na poziomie 65 lat. Wprowadzało jednak możliwość dalszego zajmowania stanowiska sędziego, jeżeli osoba zainteresowana uzyskała stosowną zgodę wskazanego organu władzy wykonawczej (Prezydenta RP)” – czytamy w projekcie.

Według jego autorów, celem jest m.in. “umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r. powrót do pełnienia funkcji sędziego, a także funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesów izb Sądu Najwyższego”.

Przeczytaj: Gersdorf przyszła do pracy wbrew znowelizowanej ustawie o Sądzie Najwyższym

Ponadto, projekt przewiduje, że wszyscy sędziowie SN i NSA, którzy przeszli na emeryturę na podstawie uchylanych przepisów, zostaną z mocy prawa przywróceni do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym w dniu wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 r.

W razie uchwalenia tej nowelizacji w tym kształcie, wejdzie ona w życie po 14 dniach od daty jej publikacji.

Dwa tygodnie temu szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił, że jego zdaniem Polska spełni oczekiwania TSUE ws. zmian w Sądzie Najwyższym, w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymującym zmiany w polskim Sądzie Najwyższym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wcześniej wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym powstanie najprawdopodobniej do 19. listopada. Według Gowina spór o sądownictwo powinien zostać w jakiś sposób rozwiązany.

Przypomnijmy, że Jacek Czaputowicz mówił o potrzebie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym już kilka dni po decyzji TSUE. 19. października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał zawieszenie przepisów polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, nakazał przywrócenie do pracy sędziów przesuniętych w stan spoczynku oraz nakazał wstrzymanie mianowania na ich miejsce nowych sędziów. Postanowienie TSUE było w pełni zgodne z z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, która zaskarżyła część przepisów ustawy o SN uznając je za niezgodne z prawem UE. Ostateczny wyrok w postępowaniu wynikającym ze skargi KE ma zapaść w późniejszym terminie.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Będzie śmiesznie gdy okaże się ,ze PIS wprowadzi w życie poprawki ,a TSUE w wyroku posunie się zachęcony sytuacją znacznie dalej. Wiecznie zdziwione pupcie wołowe.
    Prasowy “Polexid” biedaczków przestraszył,analityków mają równie dobrych jak “ekspertów” od polityki wschodniej.
    “Pierdoły” akademickie do realizacji reform pasują jak pięść do nosa.

  2. zefir
    zefir :

    PiS= Pierdoły i Safanduły wkrótce wielki sukces ogłoszą,gdyż high technology wymyśliły.Ta sztuka na tym polega,że ustawy się uchwala,po czym odkręca,aby było jak było.Taką radosną twórczością dzieło odbudowy relacji międzynarodowych ,rozwoju i umacniania państwa będą kontynuować.Już pierwsze efekty skundlenia objawiły się na przykładzie IPN-u i Izraela,w toku Bruksela i Luksemburg.Należy docenić szlachetność poświęcenia wybranych,tak się już napracowali,że odcisków na kolanach dostali,a do celu jeszcze daleko.Przed nawrotem na Konstytucję jeszcze wiele wizerunkowych wyzwań ich czeka.W ich prawo i sprawiedliwóść coraz mniej wierzy,coraz częściej w skrócie “PiS” Pychę i Szmal;Podejrzanych i Skorumpowanych ;Patałachów i Skundlonych:Panikę i Strach dostrzega.