Rosyjskie wojska robią „powolne i nierówne” postępy w Donbasie na wschodzie Ukrainy i w dalszym ciągu borykają się z tymi samymi problemami z zaopatrzeniem, które hamowały ofensywę na początku inwazji – podał w czwartek dziennik „New York Times”, cytując źródło w Pentagonie.

Przedstawiciel Pentagonu przekazał, że siły rosyjskie i ukraińskie toczą zacięte walki, w ramach których przejmują kilka miejscowości, następnie je tracą, aby ponownie je odzyskać. Rosyjskie wojska miały poczynić ogólne postępy, ale niewystarczająco wielkie, aby uzyskać wyraźną przewagę.

Rosjanie postępują powoli, obawiając się wyjścia poza kanały zaopatrzenia, jak w przypadku początkowej, nieudanej próby natarcia na Kijów. Ich postępy są więc ograniczone do zaledwie kilku kilometrów dziennie – twierdzi źródło.

„Rosjanie nie uporali się ze wszystkimi problemami logistycznymi” – powiedział urzędnik. Dodał, że dostawy żywności, paliwa, broni i amunicji wciąż są powolne, mimo że obecnie linie zaopatrzenia są znacznie krótsze niż na początku inwazji.

Walka na równinach Donbasu wydaje się korzystna dla najeźdźców, biorąc pod uwagę przewagę liczebną i technologiczną oraz bliskość węzłów zaopatrzenia w Rosji. Wiosenne deszcze i ocieplenie pogody mogą jednak działać na ich niekorzyść, zmuszając rosyjskie wojska do korzystania z asfaltowych dróg, przez co będą bardziej narażone na ataki partyzanckie.

„Mówiąc otwarcie, spodziewamy się, że ich postęp zostanie częściowo spowolniony przez błoto” – powiedział urzędnik Pentagonu.

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon: amerykańskie haubice są już na Ukrainie

Wedle źródła „NYT” na wschodniej i południowej Ukrainie walczą obecnie 92 batalionowe grupy taktyczne, z których każda liczy ok. 700-100 żołnierzy. Tydzień temu było to 85 grup, a na początku wojny 125. 

Nieco ponad 20 batalionowych grup taktycznych pozostaje w Rosji w różnych stanach gotowości bojowej. Pozostałę prawdopodobnie zostały zniszczone – amerykańscy i brytyjscy urzędnicy szacują, że od początku wojny, która rozpoczęła się pod koniec lutego, zginęło ponad 15 000 rosyjskich żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: Biden prosi Kongres o 33 miliardy dolarów na pomoc dla Ukrainy

Kresy.pl / nytimes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz