Patriarcha moskiewski i całej Rusi powiedział w bożonarodzeniowym wywiadzie, że katolicy i prawosławni będą współdziałać w pracach na rzecz odbudowy Syrii.

Cyryl zauważył, że oprócz aspektów czysto technicznych i militarnych, rosyjskie wojska w Syrii w swojej misji miały również wpisaną ochronę tamtejszej mniejszości chrześcijańskiej. „Dzięki udziałowi Rosji, ludobójstwo chrześcijan zostało udaremnione” – powiedział patriarcha.

Zdaniem duchownego, gdyby siły islamistyczne utrzymały swój wpływ i aktywność, w Syrii powtórzyłby się scenariusz iracki po obaleniu Saddama Husseina. „W trakcie reżimu Husajna odwiedziłem Irak i jego północne obszary i byłem w Mosulu. Odwiedziłem starożytne chrześcijańskie klasztory. Widziałem pobożność tych ludzi i cieszyłem się, że chrześcijańskie kościoły spokojnie istnieją w muzułmańskim otoczeniu. Teraz prawie nic nie zostało. Klasztory zostały zniszczone, a kościoły wysadzono w powietrze, 85% chrześcijan zostało wyeliminowanych lub wyrzuconych z terytorium Iraku. A to mogło się zdarzyć w Syrii” – przypomniał Cyryl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Cyryl poinformował również, że Rosyjski Kościół Prawosławny realizuje porozumienie z Kościołem Katolickim mające na celu niesienie pomocy humanitarnej dla ludności Syrii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Putin: Rosja pomoże w odbudowie światyń w Syrii

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • UPAdlina
      UPAdlina :

      @ka9q Dopóki Rosja nie wkroczyła do akcji „walka” uSSmanów z isis powodowała tylko to, że to isis się rozrastało i zajmowało nowe tereny. Bo nie jest już żadną tajemnicą, że isis to dziecko uSSmanów, israhella i ssaudów. Gdyby nie Rosja, armia syryjska byłaby bezsilna wobec wsparcia dla terrorystów dawanego im przez bandytów z nato. Tak więc nie czarujmy się. Punktem zwrotnym w zniszczeniu uSSmańskiego isis w Syrii była (bardzo ograniczona) interwencja Rosji.