Przedstawiciele samozwańczego kalifatu sfrustrowani są akcjami podjętymi przez palestyńską organizację przeciw jego zwolennikom w Strefie Gazy.

W internecie pojawiło się 16-miutowe wystąpienie członków tak zwanego „Państwa Islamskiego” stacjonujących w okolicach Aleppo w Syrii. W reakcji na działania policyjne podjęte przez Hamas przeciw ideologicznym sympatykom ISIS w Strefie Gazy, takfiryści zapowiadają koniec „władzy Hamasu” nad tym terytorium. „Wy, Fatah [organizacja zmarłego Jasira Arafata] i wszyscy sekularyści jesteście niczym. Będziecie najechani przez naszą skradającą się armię” – grożą bojówkarze ISIS.

ISIS podważa samą ideologię Hamasu – „Celem dżihadu nie jest wyzwolenie kraju… dżihad jest zdefiniowany przez boga, jest walką o wprowadzenie prawa bożego”. Palestyński ruch zostaje gwałtownie potępiony za współpracę z szyickim libańskim Hezbollahem, a także „nacjonalistami, sekularystami, komunistami” – jak takfiryści określają inne partie i ruchy palestyńskie. Jeden z takfirystów mówi także, że „to co dziś dzieje się w Syrii, szczególnie w obozie w Jarmuku, stanie się, przysięgamy na Boga, w Gazie”. Nawiązuje w ten sposób do sytuacji z początku kwietnia, kiedy to bojówkarze ISIS na krótko opanowali obóz uchodźców palestyńskich Jarmuk pod Damaszkiem. Doszło tam do niecodziennej sytuacji, kiedy to nawet wrogie przeydentowi al-Asadowi frakcje palestyńskie, między innymi jedna powiązana z Hamasem, połączyły siły z armią syryjską i prorządowymi frakcjami palestyńskmi aby dać odpór ISIS.

Sam Hamas choć powstał jako odgałęzienie egipskiego Bractwa Muzułmańskiego i pozostaje organizacją islamistyczną, definiuje swoje cele przede wszystkim w kategoriach loklanych, narodowo-wzywoleńczych, to jest usunięcia Izraela z ziem historycznej Palestyny. W związku z tym jest postrzegany przez esktremistów spod znaku ISIS czy Al-Kaidy jako ruch „fałszywie islamski”.

aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz