Palestyński rolnik zginął w niedzielę w obozie dla uchodźców Maghazi w Strefie Gazy po izraelskim ataku – poinformował Palestyński Czerwony Półksiężyc.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, palestyński rolnik zginął w niedzielę w obozie dla uchodźców Maghazi w Strefie Gazy po izraelskim ataku – poinformował Palestyński Czerwony Półksiężyc.

Izrael nie skomentował tego raportu, ale obawiano się, że może to zagrozić trzeciej fazie planów wymiany 50 zakładników przetrzymywanych przez palestyńską grupę bojowników na 150 więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Z komunikatu podanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dowiadujemy się, że z rąk Hamasu została uwolniona obywatelka Polski. “Z zadowoleniem przyjmujemy informację o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, co pozwoliło na uwolnienie pierwszej grupy zakładników, w tym obywatelki RP, i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej do enklawy. Jest to rezultat nieprzerwanych międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez MSZ.

“Gratulujemy wszystkim partnerom zaangażowanym w osiągnięcie tego ważnego kroku. Mamy nadzieję, że zawieszenie broni zostanie utrzymane. Podkreślamy konieczność jak najszybszego uwolnienia wszystkich uprowadzonych osób. Jednocześnie Polska w dalszym ciągu stanowczo domaga się wyrażenia przez Izrael zgody na bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy przez pozostałych obywateli RP”.

Jak podała w sobotę Al Jazeera Hamas przekazał 13 izraelskich jeńców i czterech obywateli Tajlandii Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża (MKCK) z siedmiogodzinnym opóźnieniem, ponieważ grupa twierdziła, że Izrael naruszył warunki rozejmu. Wcześniej, bo w piątek, pojawiła się informacja, że Hamas uwalnia łącznie 24 więźniów, których porwał po ataku na terytorium Izraela 7 października.

Czerwony Krzyż podał, że uwolnieni zakładnicy przewiezieni zostali do Egiptu. Według listy opublikowanej przez kancelarię premiera Izraela wśród uwolnionych jest czworo dzieci i sześcioro starszych kobiet. Trafili już oni do Izraela – „Nasi obywatele przeszli wstępne badania lekarskie, a wyznaczeni urzędnicy poinformowali ich rodziny o powrocie” – napisano w oświadczeniu.

Także w sobotę Izraelczycy, wywiązując się z porozumienia rozejmowego, uwolnili łącznie 39 przetrzymywanych przez siebie Palestyńczyków. To kobiety i dzieci przetrzymywane w izraelskich aresztach. 33 z nich zostało uwolnionych na Zachodnim Brzegu Jordanu, pozostali z więzienia w Jerozolimie.

Jak podaje Al Jazeera na spotkanie wyszedł im tłum witających ludzi, jednak pod więzieniem Ofer na Zachodnim Brzegu, gdzie zebrano z różnych ośrodków więźniów przez uwolnieniem, Izraelczycy rozpraszali zebranych przy pomocy gazu łzawiącego.

Zawieszenie broni, osiągnięte dzięki mediacji Amerykanów, zostało przewidziane na cztery dni.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply