Wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. ukraińskich uchodźców Paweł Szefernaker oświadczył w poniedziałek, że wypłata świadczenia w wysokości 40 zł za noc nie będzie przez rząd w ogóle przedłużona. “Jesteśmy przekonani, że wiele osób jest w stanie się usamodzielnić” – powiedział.

Rzeczpospolita (Rz) zwraca uwagę, że wcześniej (12 maja) minister Paweł Szefernaker mówił, iż informacje o wstrzymywaniu przez samorządy wypłat środków za udzielanie gościny uchodźcom z Ukrainy „są zatrważające”. W poniedziałek poinformował zaś, że świadczenia nie zostaną przedłużone.

Wypłaty pieniędzy zostały uruchomione 30 kwietnia. Osobom, które przyjęły Ukraińców, przysługiwało specjalne świadczenie pieniężne wynoszące 40 zł dziennie na jedną osobę. Odpowiednie przepisy zawarto w art. 13 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.; dalej: specustawa).

System jednak błyskawicznie się zatkał. Zwracaliśmy uwagę, że część osób, które zakwaterowały uchodźców z Ukrainy, już wcześniej nie dostało przewidzianych środków. Powodem był fakt, że niektórzy Ukraińcy nie mają numeru PESEL. Problem dotyczył zwłaszcza tych osób, które gościły u siebie uchodźców w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny.

Minister Szefernaker stwierdził, uzasadniając decyzję o wstrzymaniu pomocy, że od 10 maja odnotowywanych jest więcej powrotów uchodźców na Ukrainę niż przyjazdów do Polski. Wiceszef MSWiA dodaje, że „mają być wyjątki”. “Osoby, które z przyczyn od nich niezależnych nie mogą się usamodzielnić, czyli osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi, będą dalej otrzymywały wsparcie. Ustawa przewiduje takie rozwiązanie” – powiedział.

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply