Niemieckie firmy energetyczne Uniper i RWE zapłaciły za rosyjski gaz zgodnie z oczekiwaniami Rosjan – podała we wtorek agencja Reuters.

Pod koniec marca br. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret ustanawiający, że zagraniczni nabywcy muszą płacić w rublach za rosyjski gaz od 1 kwietnia, a kontrakty zostaną wstrzymane, jeśli te płatności nie zostaną zrealizowane. Była to odpowiedź na sankcje nakładane na Rosję przez Unię Europejską. Agencja Reuters zwraca uwagę, że nowy system płatności, który przewiduje płacenie w euro, a następnie wymienianie ich na ruble, pokazał “pęknięcia” w europejskiej reakcji na rosyjską inwazję. Niemieckie firmy energetyczne Uniper i RWE zapłaciły za rosyjski gaz zgodnie z oczekiwaniami Rosjan.

„Podobnie jak inne niemieckie i europejskie firmy, Uniper zmienił sposób płatności za dostawy gazu z Rosji. Uniper płaci w euro zgodnie z nowym mechanizmem płatności” – agencja Reuters cytuje komunikat niemieckiego koncernu. „Pierwsza z tych płatności została dokonana pod koniec maja. Uniper działa zatem zgodnie z sankcjami i może nadal zapewniać terminową realizację kontraktu” – wskazano.

Zastosowanie wspomnianego schematu płatności potwierdził także rzecznik RWE.

Informowaliśmy, że Gazprom Export zapowiedział wstrzymanie od 1 czerwca dostaw gazu ziemnego dla dwóch firm – duńskiego koncernu Ørsted oraz firmy Shell Energy Europe Limited dostarczającej gaz do Niemiec. Oba podmioty odmówiły dokonywania płatności w rublach. Wcześniej we wtorek zapowiedziano zakręcenie kurka z gazem odbiorcy w Holandii.

Zgodnie z żądaniami Rosji, płatności za eksportowany przez nią gaz państwa oficjalnie uznane przez nią za nieprzyjazne (do takich zostały zaliczone wszystkie państwa UE) mają być realizowane w rublach rosyjskich. Za odmowę spełnienia tego warunku Gazprom wstrzymał wcześniej dostawy surowca dla Polski, Bułgarii i Finlandii.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła Węgry, że jeżeli premier Węgier Viktor Orban zrealizuje obietnicę, że będzie płacić Rosji w rublach za surowce energetyczne, to będzie to pogwałcenie sankcji Unii Europejskiej. Później KE zmieniła stanowisko w tej sprawie, wydając instrukcje, jak płacić za rosyjski gaz zgodnie z wytycznymi Gazpromu, nie łamiąc jednocześnie sankcji.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply