W Kongresie USA jest już pomysł ukarania niektórych polskich urzędników zakazem wjazdu do USA oraz ponownego otwarcia, po 27 latach, polskiej sekcji Radia Wolna Europa – napisał Onet w sobotę.

Od kilku dni pojawiają się doniesienia dotyczące ewentualnych sankcji USA, które miałyby zostać nałożone na Polskę. „Zapytaliśmy o stan faktyczny cztery osoby — dwie zajmujące się we władzach USA tworzeniem polityki zagranicznej, także wobec Europy i Polski, oraz dwie niepełniące żadnych stanowisk państwowych, ale dogłębnie i na bieżąco znające stan relacji polsko-amerykańskich” – napisał Onet w sobotę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Sankcje niemal na pewno będą, jeśli ustawa anty-TVN wejdzie w życie lub będzie bliska wejścia w życie. Wszystkie osoby, które w USA odpowiadają za politykę zagraniczną — od Białego Domu, przez Departament Stanu, Pentagon, służby specjalne, Departament Handlu, biuro przedstawiciela prezydenta USA ds. polityki handlowej, Izbę Reprezentantów i Senat USA, po ośrodki analityczne i doradcze oraz organizacje lobbistyczne — uważają przyjęcie lex TVN za złamanie podstawowych zasad demokracji oraz brutalne uderzenie w sojusz polsko-amerykański” – podaje portal.

„Waszyngton czeka, aż w Polsce wyczerpie się proces legislacyjny w sprawie lex TVN. Amerykanie wciąż liczą na to, że proces zostanie powstrzymany lub zakończy się odrzuceniem ustawy” – pisze Onet.

Medium dodaje, że Amerykanie mogą przeciągnąć rozmowy dotyczące sprzedaży Polsce czołgów Abrams do momentu, aż lex TVN upadnie lub wejdzie w życie. W drugim przypadku byłoby możliwe zamrożenie lub odwołanie sprzedaży.

„Biały Dom może ograniczyć rozmaite programy współpracy lub pomocowe dla Polski, może to być np. zamrożenie różnych programów wojskowych, np. szkoleniowych. Może to być również niewpisanie do następnych budżetów programów, które jeszcze się nie rozpoczęły, ale zostały już uzgodnione lub są właśnie uzgadniane z polskim rządem” – napisano.

Onet podkreśla, że „swoje własne sankcje może na Polskę nałożyć Kongres USA. Kongresmeni i senatorowie mogą wetować korzystne dla Polski zapisy budżetowe. Takie sankcje nie są nigdzie formalnie zapisane, opinia publiczna może się w ogóle o nich nie dowiedzieć, bo polskie władze nie będą miały żadnego interesu w tym, by informować o klęskach”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Szef KRRiT: Nie ma realnego zagrożenia dla TVN. Przepisy są aktualnie „omijane i obchodzone”

Dodatkowo, Polska może nie zostać zaproszona na tegoroczny szczyt krajów demokratycznych w Waszyngtonie. Kongres może także nie dać pieniędzy na rozbudowę amerykańskiej bazy w Polsce.

„Jeszcze przed przegłosowaniem przez Sejm ustawy anty-TVN w Kongresie USA pojawił się pomysł wprowadzenia zakazu wjazdu do USA dla niektórych polskich urzędników lub polityków” – pisze Onet.

„W biurze jednego z ważnych członków Kongresu USA dowiedzieliśmy się, że poważnie rozważna od pewnego czasu jest możliwość powrotu do życia zlikwidowanej w 1994 r. polskiej sekcji Radia Wolna Europa. W ub.r. zaczęła ponownie nadawać węgierska sekcja RWE. Była to reakcja na upadek wolnych mediów w tym kraju” – podaje medium.

W przyszłym roku ma także wejść w życie amerykański program edukacyjny noszący imię zamordowanego prezydenta Gdańska. Program Wymiany im. Pawła Adamowicza „posłuży edukacji młodych liderów lokalnych społeczności w USA i w Polsce. Program ten powstał już w ub.r. Jego wejście w życie nie zależy od ustawy anty-TVN, jednak Kongres i administracja mogą teraz zdecydować o jego powiększeniu w kolejnych latach”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę Sejm przegłosował projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jak pisaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

Przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wypowiedzieli się już szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Polsce, rzecznik Departamentu Stanu a także doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet.

Na początku sierpnia br. sześcioro amerykańskich senatorów z komisji spraw zagranicznych wydało oświadczenie w tej sprawie.

Prezes i dyrektor generalny Discovery Inc. powiedział w piątek, że amerykańska firma będzie walczyć o utrzymanie kontroli nad siecią telewizyjną TVN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według nieoficjalnych informacji podanych w piątek przez portal RMF24.pl w wyniku uchwalenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. ustawy medialnej, Stany Zjednoczone nałożą sankcje na polski rząd.

Mogą to być np. niezaproszenie na Światowy Szczyt Demokracji organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena, planowana blokada zakupu czołgów Abrams przez polską stronę, a nawet nałożenie osobistych sankcji na najwyższych polscy urzędnicy państwowych: premiera, prezydenta czy prezesa partii rządzącej. Wcześniej Wirtualna Polska nieoficjalnie informowała o możliwości przemieszczenia części wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce do innego kraju na wschodniej flance NATO, np. do Rumunii.

onet.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Z tego wynika ,że polityka informacyjna TVN wymierzona bezpośrednio w polski Rząd , polskie interesy gospodarcze i polityczne to realizacja amerykańskich interesów w Polsce?
  Ciekawa sytuacja,wygląda na to ,że znajdziemy się chcąc nie chcąc w sytuacji Turcji.Bardzo ciekawe czasy.Z drugiej strony ,bieg wydarzeń powiększa szansę na wygraną Trumpa w kolejnych wyborach.Pożyjemy zobaczymy,atak Izraela na Polskę zachęci kraje arabskie do współpracy z Polską.

  • bob
   bob :

   Nie rozśmieszaj z tym trumpem to taki sam pajac jak i biden …co do reszty masz racje amerykanie pokazują swoje dwulicowe brutalne oblicze i to że traktują nas jak 3 świat ale też to że jeśli nie są dla naszych interesów przymknąć oko na losy jakiejś wcale nie ważnej firmy traktują nas tylko jako kolonie do dojenia.