Szef MSWiA Mariusz Kamiński wydał we wtorek wieczorem trzy rozporządzenia dot. funkcjonowania w pasie przy wschodniej granicy Polski.

Od jutra zaczną obowiązywać trzy rozporządzenia związane z ochroną wschodniej granicy Polski. Najważniejsze z nich dotyczy zakazu przebywania na obszarze, na którym dotychczas obowiązywał stan wyjątkowy. Przepisy wprowadzamy na trzy miesiące – poinformował Mariusz Kamiński we wtorek późnym wieczorem na Twitterze.

Z początkiem grudnia tego roku w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego kończy się stan wyjątkowy. Szef MSWiA wprowadził jednak na tym obszarze zakaz przemieszczania się. Będzie obowiązywał przez trzy miesiące – od 1 grudnia 2021 roku do 1 marca 2022 roku.

Wprowadzenie takiego zakazu jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o ochronie granicy RP, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Pojawiła się w Dzienniku Ustaw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zakazem zostały objęte tereny, które leżą przy linii granicy zewnętrznej z Białorusią, Ukrainą oraz Rosją. Oznacza to, że na tereny objęte rozporządzeniem nie będzie mógł wkroczyć nikt, oprócz wyszególnionych grup. Należą do nich m.in. mieszkańcy tych terenów, osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe oraz biorące udział w kulcie religijnym – zwraca uwagę portal Ro Rzeczy.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek, że poprzedniej doby 134 osoby usiłowały nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach placówek SG w Mielniku i w Szudziałowie. MON i SG opublikowały nagrania, które pokazują opisywane zajścia. W czasie jednego z incydentów polscy funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami przez Białorusinów.

Także w nocy z niedzieli na poniedziałek, kilkudziesięcioosobowe grupy cudzoziemców forsowały polską granicę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szacunki Straży Granicznej wskazują, że obecnie po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa ok. 3 tys. migrantów, którzy mogą podejmować próby nielegalnego przejścia na terytorium RP – poinformowała w sobotę st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

Straż Graniczna zanotowała od początku roku ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy jest stymulowany przez białoruskie władze.

Zobacz także: Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca do wschodniej części Polski [+FOTO/VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w czwartek w ośrodku dla imigrantów w Wędrzynie w województwie lubuskim doszło do zamieszek, które w mediach określono mianem „buntu”. Według informatora portalu wPolityce.pl, kilkuset imigrantów próbowało sforsować bariery, w tym ogrodzenie, i uciec ze strzeżonego ośrodka. Znajduje się on niedaleko granicy z Niemcami. Wieczorem policja i Straż Graniczna poinformowały, że sytuacja została opanowana. Agresywni mężczyźni zdemolowali pokoje, próbowali sforsować ogrodzenie. Twierdzili, że chcą dostać się do Niemiec.

W piątek polskie służby oficjalnie opublikowały fragmenty nagrań, przedstawiających zdarzenia w Wędrzynie. Pierwsze zamieściła Straż Graniczna.

Zobacz: Bunt migrantów w Wędrzynie. Służby pokazały nagrania [+VIDEO]

dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    To teraz Łukaszenka nie musi stosować antypolskiej propagandy,zastąpią go “dziennikarze” z polskojęzycznych mediów.Teraz taki “newsy” jak ten z “imigrantem” pływającym 6 dni w rzece to będzie norma.Żenada.