Bank Światowy zaaprobował udzielenie Ukrainie kredytu o wartości 750 mln dolarów na wsparcie reform. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził nowy program finansowania Ukrainy w formule stand-by, warty 3,9 mld dol.

We wtorek kierownictwo Banku Światowego wyraziło zgodę na udzielenie Ukrainie kredytu o wartości 750 mln dolarów, na wsparcie reform w obszarach bankowości, zwalczania korupcji, emerytur, dopłat do mediów, służby zdrowia i ziemi rolnej. W założeniu, mają one pomóc wzmocnić podstawy wzrostu gospodarczego i stabilizacji makroekonomicznej.

Według Banku Światowego, gwarancje na 750 mln dolarów mają pomóc Ukrainie pozyskać na rynkach międzynarodowych około miliarda dolarów na pokrycie wydatków budżetowych państwa. Instytucja ta wyraża też zadowolenie z zaangażowania rządu w Kijowie na rzecz „historycznych reform”. Zaznaczono, że celem reform na Ukrainie jest „stwarzanie większych możliwości i polepszanie standardu życia”. Ma w tym pomóc m.in. ład korporacyjny w zarządzaniu państwowymi bankami, większa przejrzystość ewidencji gruntów rolnych i utworzenie sądu antykorupcyjnego. Z kolei reformy w obszarze systemu emerytalnego, służby zdrowia i subsydiowanie energii, ma według Banku Światowego podnieść ich jakość, a zarazem pomóc zaradzić presji fiskalnej. Ma to być również sygnał dla inwestorów, pokazujący stabilność państwa stojącego w obliczu ważnego roku wyborczego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o decyzji Banku Światowego na Twitterze. Jego zdaniem, jest to dowód na „namacalny postęp na ścieżce reform”.

Zarówno Bank Światowy, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz inne organy wspierają Ukrainę umowami kredytowymi, warunkowanymi przeprowadzaniem przez ukraińskie władze reform oraz walką z korupcją.

We wtorek wieczorem odbyło się z kolei posiedzenie rady dyrektorów MFW, dotyczące nowego programu finansowania stand-by Ukrainy, którego wstępne warunki zostały uzgodnione w październiku. Wówczas komunikat MFW w tej sprawie pojawił się godzinę po tym, jak ukraiński rząd podjął decyzję o podwyższeniu ceny za gaz dla odbiorców indywidualnych o 23,5 proc. od 1. listopada 2018 roku.

We wtorek późnym wieczoem ukraińskie media informowały, że program został zatwierdzony. Poroszenko wyraził zadowolenie z tego faktu, który według niego również świadczy o „docenieniu bezwarunkowego postępu w stabilizacji makroekonomicznej i o sukcesie w reformach”. Ukraiński prezydent poinformował również, że zdecydowano o przyznaniu Ukrainie pierwszej transzy w ramach programu, w wysokości 1,4 mld dol. Pieniądze mają zostać przekazane przed 25 grudnia br. Decyzje ws. dwóch kolejnych transzy zapadną w maju i listopadzie przyszłego roku.

Nowy program MFW ma trwać 14 miesięcy i zastąpi program rozszerzonego finansowania (EFF) rozpoczęty w 2015 roku i wygasający w marcu 2019 roku. Jego wartość to 2,8 mld SDR, czyli równowartość 3,9 mld USD. Program ten będzie podstawą polityki gospodarczej władz ukraińskich w 2019 roku. W końcu listopada ukraiński parlament zatwierdził przyszłoroczny budżet z deficytem do 2,3 proc. PKB, co było jednym z warunków zatwierdzenia przez MFW nowego programu finansowania polityki władz w Kijowie.

Przeczytaj: MFW nie uznał stanu wojennego za przeszkodę w finansowaniu Ukrainy

We wrześniu br. pomoc makroekonomiczną dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro odblokowała również Unia Europejska.

Przypomnijmy, że odmowa podwyższenia przez ukraińskie władze cen gazu dla odbiorców do poziomu rynkowego była jedną z przyczyn wstrzymania programu pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Ukraińcom udało się wynegocjować, że gaz zdrożeje o 23,5 proc. a nie o 60 proc., jak chciał MFW. W związku z tym, od początku listopada ceny gazu ziemnego znacząco wzrosły, o 23,5 proc. Ze słów ukraińskiego ministra polityki socjalnej Andrija Rewy wynikało, że Ukraińcy mogą płacić za ogrzewanie i ciepłą wodę o 16 proc. więcej. Działania Poroszenki w tej sprawie ostro krytykowała była premier Julia Tymoszenko, obecnie główna faworytka przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Czytaj również: Politechnika Lwowska przerywa nauczanie. Nie ma pieniędzy na ogrzewanie

Na początku grudnia polski rząd przedłużył umowę dotyczącą kredytu dla Ukrainy, dotycząca kredytowania infrastruktury drogowej na Ukrainie oraz budowy ukraińsko-polskich przejść granicznych.

Unian / 112.ua/ RIRM / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply