Julia Tymoszenko skrytykowała decyzję ws. podwyżki cen gazu dla klientów indywidualnych o blisko ¼, nazywając to „genocydem ukraińskiego narodu”. Jej zdaniem, odpowiada za to prezydent Petro Poroszenko.

Jak informowaliśmy wcześniej, przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ukraińskiego rządu osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie nowego programu kredytowania dla Ukrainy. Nowy 14-miesięczny program Stand-By-Arrangement (SBA) opiewający na 3,9 mld dolarów zastąpi program rozszerzonego finansowania (EFF) rozpoczęty w 2015 roku i wygasający w marcu 2019 roku. Co ciekaw,e komunikat MFW pojawił się godzinę po tym, jak ukraiński rząd podjął decyzję o podwyższeniu ceny za gaz dla odbiorców indywidualnych o 23,5 proc. już od 1. listopada 2018 roku. MFW uzależniał odblokowanie pomocy finansowej m.in. od zgody Kijowa na podwyżki cen gazu dla odbiorców do poziomu rynkowego.

Wczoraj sprawę dużej podwyżki cen gazu skomentowała Julia Tymoszenko, była premier i szefowa partii Batkiwszczyna, a obecnie kandydatka na prezydenta Ukrainy, prowadząca w sondażach. Zaznaczyła, że odpowiada za to prezydent Petro Poroszenko i podkreśliła, że oznacza to analogiczny wzrost cen za ogrzewanie w nowym sezonie grzewczym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Dla absolutnej większości ludzi w kraju to szok. Jeszcze jedna katastrofa, jaka wpędza Ukraińców w taką niszę biedy, z której wyjść będzie bardzo trudno – powiedziała w swoim komentarzu Tymoszenko. Jej zdaniem Poroszenko i jego otoczenie chcą zarobić na tym kosztem zwykłych ludzi. Zaapelowała do ukraińskich deputowanych, żeby stanęli po stronie swoich wyborców:

-Apeluję do deputowanych wszystkich szczebli, obwodowych, rejonowych, miejskich, by zwołać nadzwyczajną sesję i zwrócić się do prezydenta Poroszenki, żeby natychmiast wycofał tę zbrodnię wobec ludzi, jeszcze jedną bezpodstawną podwyżkę cen za gaz i ogrzewanie.

Tymoszenko zaapelowała też do przewodniczącego parlamentu Andrija Parubija oraz deputowanych Werchownej Rady o zwołanie nadzwyczajnej sesji parlamentu, żeby zająć się tą kwestią i zatrzymać decyzję. Jej zdaniem, bez tego wiele rodzin będzie mieć kłopoty z przetrzymaniem zimy. Skrytykowała też zlikwidowanie dopłat, które były dostępne jeszcze rok temu i zapowiedziała, że doprowadzi do zmniejszenia cen.

– Każdy, kto bierze udział w tej przestępczej, bezpodstawnej podwyżce taryf za gaz i ogrzewanie, będzie za to odpowiadać zgodnie z kodeksem karnym. Nikomu to nie ujdzie płazem! Zwracam się bezpośrednio do prezydenta, żeby zatrzymał ten genocyd narodu ukraińskiego – powiedziała Tymoszenko.

Przypomnijmy, że odmowa podwyższenia przez ukraińskie władze cen gazu dla odbiorców do poziomu rynkowego była jedną z przyczyn wstrzymania programu pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Po spełnieniu kolejnych wymagań Funduszu przez Ukrainę kwestia cen gazu pozostała jedyną nierozwiązaną sprawą. We wrześniu br. misja MFW wynegocjowała z ukraińskimi władzami wznowienie pomocy finansowej w zamian za podwyższenie cen gazu, jednak ukraiński rząd zwlekał z wprowadzeniem w życie tej decyzji. Jak powiedział w piątek premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, Ukraińcom udało się wynegocjować, że gaz zdrożeje o 23,5 proc. a nie o 60 proc., jak chciał MFW.

lb.ua / youtube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Urodziwa damo Timoszenko,genocyd tj ludobójstwo to był na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej za sprawą m.inn.banderowskiego OUN-UPA,morderców Polaków,oraz ich kobiet ,dzieci,nawet niemowlaków,morderców których damo wspierasz.Mnie cieszy jak wy bandersyny do gardeł sobie skaczecie,bzdurami się obkładacie,jak w twoim przypadku,urodziwa damo.Od 1XI 2018 r cena brutto gazu dla gospodarstw domowych na ukrainie wyniesie 6879 hrywien (ok.272 USD) za 1000m sześć.gazowego surowca.W Polsce za gaz ziemny płacimy ok 1300zł/1000m.sześc,zaś z opłatami za jego przesył,oraz z abonamentem płacimy brutto ok 2000 zł/m.sześć.tj ok533 USD/1000m.sześć(kurs 3,75 PLN/USD),tj niemal 2x więcej niżpo podwyżce na Ukrainie.Zlikwidowano wam powszechne dopłaty (dotacje)do cen gazu,ale niezupełnie.Wasz premier Hrojsman już zapowiedział:teraz tylko niezamożni Ukraińcy dostaną socjalne dopłaty-i dobrze,wszczególności gdy banderyzm tworzy bolszewizm i komunę.