Rosja i Pakistan przeprowadzą wspólne manewry wojskowe

Jak ogłosiło rosyjskie Ministerstwo Obrony, w oświadczeniu wydanym 16 października, w dniach od od 21 października do 4 listopada wojska pakistańskie i rosyjskie przeprowadzą wspólne manewry wojskowe pod nazwą „Przyjaźń 2018”. W ćwiczeniach, które zostaną przeprowadzone na północnych wyżynach Pakistanu weźmie udział ponad 200 żołnierzy z obu krajów – podaje The Diplomat.

Według informacji podanych w komunikacie rosyjskiego MON: „Ćwiczenia będą odbywać się w pakistańskim ośrodku szkoleniowym dla sił specjalnych w Cherat na wysokości ponad 1400 metrów nad poziomem morza, a także w Narodowym Centrum Zwalczania Terroryzmu (NCTC) w Pabbi [miasto w prowincji Khyber-Pakhtunkhwa] (…) Żołnierze z obu krajów wymienią się doświadczeniami w zakresie górskiego przeszkolenia bojowego, a także w walce z nielegalnymi gangami zbrojnymi”.

Jest to już trzecia z kolei tura odbywających się co roku pakistańsko-rosyjskich manewrów „Przyjaźń”. Pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe odbyły się jesienią 2016 r. Podobnie, jak obecne, zostały przeprowadzone w Cherat z udziałem 200 wojskowych z Pakistanu i Rosji. W 2017 r. Ćwiczenia odbyły się na rosyjskim północnym Kaukazie, w autonomicznej republice Karaczajo-Czerkiesji. W ćwiczeniach wzięła udział podobna liczba oddziałów pakistańskich i rosyjskich.

„Rosyjskie Siły Zbrojne będą reprezentowane przez ponad 70 żołnierzy ze zmotoryzowanej brygady strzelców górskich stacjonującej w Republice Karaczajo-Czerkiesji w Południowym Okręgu Wojskowym” – napisano w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa. Dokładny skład kontyngentu armii pakistańskiej nie został ogłoszony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Główny nacisk tegorocznych manewrów, podobnie jak w poprzednich latach, zostanie położony na działaniach antyterrorystycznych. Jak przypomina The Diplomat, Pakistan i Rosja podobnie postrzegają zagrożenia związane z terroryzmem w południowej Azji. Warto zauważyć, że oba kraje uważają, że to ISIS-Khorasan (ISIS-K), a nie Taliban, jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Afganistanie. Stanowiska tego nie podzielają Stany Zjednoczone i ich sojusznicy. Islamabad i Moskwa z niepokojem obserwują ekspansję ISIS-K w Afganistanie. Według niektórych doniesień sprawiło to, że oba kraje dostarczyły talibom broń do walki z ISIS-K w północnym i wschodnim Afganistanie. Ponadto Pakistan wspierał także prowadzone w tym roku przez Rosję wysiłki pokojowe zmierzające do zakończenia wojny w Afganistanie.

W ciągu ostatnich czterech lat Rosja i Pakistan pogłębiły współpracę wojskową. Podczas inauguracyjnego posiedzenia Wspólnego Wojskowego Komitetu Konsultacyjnego Rosji i Pakistanu (JMCC) w sierpniu 2018 r. Oba kraje zawarły porozumienie, które zezwala żołnierzom pakistańskim na odbycie szkolenia w rosyjskich ośrodkach szkoleniowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

The Diplomat zwraca również uwagę, na fakt, że Rosjanie usiłują zwiększyć swoją obecność na pakistańskim rynku obronnym. Rosja zniosła w 2014 roku długoletnie embargo na sprzedaż broni do Pakistanu. W sierpniu 2015 r. Rosja i Pakistan zawarły porozumienie w sprawie zakupu czterech śmigłowców uderzeniowych Mi-35M. Pierwsze helikoptery dostarczono na początku tego roku. Korpus Lotnictwa Armii Pakistańskiej (PAAC) podobno wyraził zainteresowanie złożeniem kolejnego zamówienia na nawet 20 dodatkowych Mi-35M. Oba kraje prowadzą również rozmowy w sprawie zamówień na inne sprzęty wojskowe – pisze autor artykułu, Franz-Stefan Gady.

The Diplomat/Kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz