Rosja i Pakistan przeprowadzą wspólne manewry wojskowe

Jak ogłosiło rosyjskie Ministerstwo Obrony, w oświadczeniu wydanym 16 października, w dniach od od 21 października do 4 listopada wojska pakistańskie i rosyjskie przeprowadzą wspólne manewry wojskowe pod nazwą „Przyjaźń 2018”. W ćwiczeniach, które zostaną przeprowadzone na północnych wyżynach Pakistanu weźmie udział ponad 200 żołnierzy z obu krajów – podaje The Diplomat.

Według informacji podanych w komunikacie rosyjskiego MON: „Ćwiczenia będą odbywać się w pakistańskim ośrodku szkoleniowym dla sił specjalnych w Cherat na wysokości ponad 1400 metrów nad poziomem morza, a także w Narodowym Centrum Zwalczania Terroryzmu (NCTC) w Pabbi [miasto w prowincji Khyber-Pakhtunkhwa] (…) Żołnierze z obu krajów wymienią się doświadczeniami w zakresie górskiego przeszkolenia bojowego, a także w walce z nielegalnymi gangami zbrojnymi”.

Jest to już trzecia z kolei tura odbywających się co roku pakistańsko-rosyjskich manewrów „Przyjaźń”. Pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe odbyły się jesienią 2016 r. Podobnie, jak obecne, zostały przeprowadzone w Cherat z udziałem 200 wojskowych z Pakistanu i Rosji. W 2017 r. Ćwiczenia odbyły się na rosyjskim północnym Kaukazie, w autonomicznej republice Karaczajo-Czerkiesji. W ćwiczeniach wzięła udział podobna liczba oddziałów pakistańskich i rosyjskich.

“Rosyjskie Siły Zbrojne będą reprezentowane przez ponad 70 żołnierzy ze zmotoryzowanej brygady strzelców górskich stacjonującej w Republice Karaczajo-Czerkiesji w Południowym Okręgu Wojskowym” – napisano w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa. Dokładny skład kontyngentu armii pakistańskiej nie został ogłoszony.

Główny nacisk tegorocznych manewrów, podobnie jak w poprzednich latach, zostanie położony na działaniach antyterrorystycznych. Jak przypomina The Diplomat, Pakistan i Rosja podobnie postrzegają zagrożenia związane z terroryzmem w południowej Azji. Warto zauważyć, że oba kraje uważają, że to ISIS-Khorasan (ISIS-K), a nie Taliban, jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Afganistanie. Stanowiska tego nie podzielają Stany Zjednoczone i ich sojusznicy. Islamabad i Moskwa z niepokojem obserwują ekspansję ISIS-K w Afganistanie. Według niektórych doniesień sprawiło to, że oba kraje dostarczyły talibom broń do walki z ISIS-K w północnym i wschodnim Afganistanie. Ponadto Pakistan wspierał także prowadzone w tym roku przez Rosję wysiłki pokojowe zmierzające do zakończenia wojny w Afganistanie.

W ciągu ostatnich czterech lat Rosja i Pakistan pogłębiły współpracę wojskową. Podczas inauguracyjnego posiedzenia Wspólnego Wojskowego Komitetu Konsultacyjnego Rosji i Pakistanu (JMCC) w sierpniu 2018 r. Oba kraje zawarły porozumienie, które zezwala żołnierzom pakistańskim na odbycie szkolenia w rosyjskich ośrodkach szkoleniowych.

The Diplomat zwraca również uwagę, na fakt, że Rosjanie usiłują zwiększyć swoją obecność na pakistańskim rynku obronnym. Rosja zniosła w 2014 roku długoletnie embargo na sprzedaż broni do Pakistanu. W sierpniu 2015 r. Rosja i Pakistan zawarły porozumienie w sprawie zakupu czterech śmigłowców uderzeniowych Mi-35M. Pierwsze helikoptery dostarczono na początku tego roku. Korpus Lotnictwa Armii Pakistańskiej (PAAC) podobno wyraził zainteresowanie złożeniem kolejnego zamówienia na nawet 20 dodatkowych Mi-35M. Oba kraje prowadzą również rozmowy w sprawie zamówień na inne sprzęty wojskowe – pisze autor artykułu, Franz-Stefan Gady.

The Diplomat/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply