Nowa Zelandia wysyła do Wielkiej Brytanii 30 członków swoich sił zbrojnych, aby przeszkolili członków ukraińskiego wojska w posługiwaniu się lekkimi haubicami L119.

Premier Jacinda Ardern poinformowała w poniedziałek, że Nowa Zelandia wyśle ​​30 żołnierzy do Wielkiej Brytanii, aby bezpośrednio przeszkolili 230 ukraińskich żołnierzy w posługiwaniu się lekką haubicą L119.

Ardern ogłosiła ostatnią misję wsparcia obrony Ukrainy przed wylotem do Stanów Zjednoczonych na misję handlową.

Żołnierze Sił Obronnych pozostaną w Wielkiej Brytanii do końca lipca, aby szkolić ukraińskich żołnierzy z obsługi lekkiej broni L119. “30 pracowników NZDF w żaden sposób nie dostanie się na Ukrainę na to szkolenie” – zapewniła Ardern.

Siły Obronne Nowej Zelandii mają własne lekkie haubice L119, które wystrzeliwującą pociski na odległość ponad 10 kilometrów.

“To dodatkowe rozmieszczenie jest naprawdę kolejnym sposobem, w jaki Nowa Zelandia może wesprzeć Ukrainę… Jest bardzo niewiele sił zbrojnych, które mogłyby obecnie zapewnić takie szkolenie, dlatego właśnie wezwano Nową Zelandię”.

Jak informowaliśmy wcześniej, australijski rząd ogłosił przekazanie Ukrainie 20 pojazdów Bushmaster oraz 14 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4. Nowa transza pomocy wojskowej obejmuje także sprzęt medyczny oraz ochronny dla żołnierzy.

M113AS4 to gąsienicowy transporter opancerzony (APC), który został opracowany i wyprodukowany przez firmę FMC Corporation. Pojazdy są modernizacją starych M113AS1 i M113AS3, bazujących na amerykańskim gąsienicowym transporterze opancerzonym M113A1. Pojazd posiada pancerz ceramiczny, który zapewnia ochronę całego wozu przed bronią kalibru 14,5 mm. Załoga wozu liczy trzy osoby. Przedział desantowy pozwala na transport 10 żołnierzy.

M113AS4 zostanie w nadchodzących latach zastąpiony w siłach zbrojnych Australii przez bojowy wóz piechoty dostarczany w ramach projektu LAND 400.

Do tej pory Australia przekazał Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 190 mln dolarów. Informowaliśmy, że kraj przekazał Ukrainie sześć lekkich holowanych haubic M777 kalibru 155 mm i amunicję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już wcześniej Australia przekazała też Ukrainie pojazdy opancerzone Bushmaster.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply